Çmimi i madh i Italisë
Monza track map.svg Autodromo Nazionale Monza
Circuit Sepang.png
Xhiro 53
Gjatësia e qarkut 5.793 km (3.600 milje)
Gjatësia e garës 306.720 km (190.596 milje)
Pilot me më shumë fitore Flamuri Michael Schumacher
Flamuri Lewis Hamilton (5)
Ekip me më shumë fitore Ferrari (19)
Sezoni i fundit (2018):
Piloti fitues Flamuri Lewis Hamilton
Ekipi fitues Mercedes
Koha e fituesit 1:16:54.484
Koha e pol pozitës 1:19.119
Pol - piloti Flamuri Kimi Räikkönen
Pol - ekipi Ferrari
Xhiro më e shpejtë 1:22.497
Xhiro - piloti Flamuri Lewis Hamilton
Xhiro - ekipi Mercedes


Çmimi i madh i Italisë (Italisht: Gran Premio d'Italia) është një nga garat më të rëndësishme dhe më jetëgjata të kalendarit të Formula Një. Çmimet e mëdha të Italisë dhe Britanisë janë të vetmet gara të Kampionatit Botëror të Formula Një që janë zhvilluar vazhdimisht që nga themelimi në vitin 1950, kjo pasi Çmimet e mëdha të Monakos dhe Belgjikës kanë humbur disa sezone në të kaluarën.

Çdo Çmim i madh i Italisë është zhvilluar në Monza me përjashtim të sezonit 1980, ku gara u mbajt në Imola. Çmimi i madh i Italisë ka nisur si pjesë e Kampionatit Evropian nga viti 1935 e deri në 1938. Pista është përdorur si pjesë e Çmimit të madh të Evropës shtatë herë ndërmjet viteve 1923 dhe 1967.

Fituesit e Çmimit të madh të ItalisëRedakto

Fituesit e shumfishtë (pilotët)Redakto

Pilotët me shkronja të trasha garonjë në sezonin aktual të Kampionatit Botëror të Formula Një.
Sfondi rozë tregon që gara nuk ka qënë pjesë e Kampionatit Botëror të Formula Një.
Sfondi i verdhë tregon që gara ka qënë pjesë e Kampionatit Evropian para-Luftës së Dytë Botërore.

Fitore Piloti Vitet
5   Michael Schumacher 1996, 1998, 2000, 2003, 2006
  Lewis Hamilton 2012, 2014, 2015, 2017, 2018
4   Nelson Piquet 1980, 1983, 1986, 1987
3   Tazio Nuvolari 1931, 1932, 1938
  Alberto Ascari 1949, 1951, 1952
  Juan Manuel Fangio 1953, 1954, 1955
  Stirling Moss 1956, 1957, 1959
  Ronnie Peterson 1973, 1974, 1976
  Alain Prost 1981, 1985, 1989
  Rubens Barrichello 2002, 2004, 2009
  Sebastian Vettel 2008, 2011, 2013
2   Luigi Fagioli 1933, 1934
  Rudolf Caracciola 1934, 1937
  Phil Hill 1960, 1961
  John Surtees 1964, 1967
  Jackie Stewart 1965, 1969
  Clay Regazzoni 1970, 1975
  Niki Lauda 1978, 1984
  Ayrton Senna 1990, 1992
  Damon Hill 1993, 1994
  Juan Pablo Montoya 2001, 2005
  Fernando Alonso 2007, 2010

Lidhje të jashtmeRedakto

  Commons: Italian Grand Prix – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale