Nju Xhersi

Shteti në lindje të Amerikës

New Jersey (shqiptohet Nju Xhersi) është një nga 50 shtetet e SHBA-së. Pas Rhode Island, Delaware dhe Connecticut Nju Xhersi është shteti më i vogël në ShBA, por edhe shteti me dendësinë më të madhe.

Nju Xhersi
New Jersey
Ndërtesa e Parlamentit të Nju Xhersit
Ndërtesa e Parlamentit të Nju Xhersit
Flamuri i Nju Xhersi
Stema zyrtare e Nju Xhersi
Nicknames: 
The Garden State (Shteti Kopësht)
Location of Nju Xhersi
Popullsia
 • Total8,707,739
Faqja zyrtarewww.nj.gov

GjeografiaRedakto

DemografiaRedakto

EkonomiaRedakto

KulturaRedakto

HistoriaRedakto

  1. ^ Bojaj, Sandra (8 dhjetor 2021). "Rreth TV Boin". Tv Boin.