Max Verstappen

Karriera në Formula Një
Kombësia Flamuri Holandez
Ekipi aktual RedBull Racing Honda në Formula 1[1]
Numri i makinës 33
Pjesmarrje 10
Kampionate 1 (2021)
Fitore 20
Podiume 60
Pikët gjithsej 1557.5
Pol pozita 13
Xhiro të shpejta 16
Pjesmarrja e parë 2015 Çmimi i madh i Australisë
Fitorja e parë Çmimi i madh i Spanjës 2016
Fitorja e fundit Çmimi i madh i Abu Dhabi 2021
Pjesmarrja e fundit Çmimi i madh i Abu Dhabi 2021
Sezoni i fundit


Max Emilian Verstappen (Hollandisht: [mɑks eːˈmiliɑn vɛrˈstɑpən]; lindur më 30 shtator 1997)[2] është një pilot belgo-holandez i cili garon për flamurin holandez në Formula Një me skuadrën e garimit Scuderia Toro Rosso. Verstappen është piloti më i ri në historinë e Kampionatit Botëror të Formula Një, duke debutuar në moshën 17 vjeçare e 166 ditore në 2015 Çmimin e madh të Australisë.

Familja

Redakto

Familja e Verstappen ka një lidhje të gjatë me garimin. Babai i tij, Jos Verstappen, ka qënë një ish pilot i Formula Një.

Pavarësisht se ai ka lindur në qytetin belg të Hasseltit nga një baba holandez dhe mama belge,[3] jeton në Belgjikë dhe udhëton me pasaportë belge, Verstappen vendosi të garojë me liçensën holandeze pasi e shpenzoi shumicën e kohës së tij në karting i rrethuar nga njerëz holandez gjatë kohës që u rrit në Maaseik, një qytet belg aftër kufinjëve holandez.[3]

Karriera

Redakto

Karting

Redakto

Verstappen e filloi karting në moshën katër vjeçare e gjysëm. Ai konkuroi në mini-kampionatin e të rinjëve në krahinën e qytetit të tij Limburg (Belgjikë).[4] Në vitin 2006, Verstappen u gruadua për në klasin minimax të Rotax Max duke fituar kampionatin belg.[5] Në vitin 2007, Verstappen fitoi kampionin holandez të minimaxit.[6] Duke garuar me një kart CRG i hyrë nga babai i tij, Verstappen fitoi kampionatet belge dhe holandeze të minimaxit si edhe kampionatin belg të kadetëve.[7][8]

Në vitin 2009, Verstappen u bashkua me Team Pex Racing, një skuadër konsumatore e CRG. Atë vit, ai fitoi kampionatin flemish të minimaxit dhe kampionatin belg të KF5.[9][10] Në vitin 2010, Verstappen mori pjesë në garat karting ndërkombëare. Ai u ble nga CRG për të garuar me skuadrën e tyre në kampionatin europian dhe botëror. Në Kupën e Botës KF3, Verstappen e mbylli i dytë mbarapa pilotit me më shumë eksperiencë Alexander Albon,[11] por më pas Verstappen e mposhti atë në WSK Euro Series. Ai gjithashtu fitoi WSK World Series, duke mposhtur Robert Vișoiu.[12]

Referime

Redakto
 1. ^ "Max Verstappen to race with Toro Rosso F1 team in 2015". Haymarket Publications. 18 gusht 2014. Marrë më 18 gusht 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ "Drivers / Max Verstappen". ESPN F1. Marrë më 20 gusht 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ a b Cornelissen, Marc (17 gusht 2014). "Geen rijbewijs, wel in de F1" [No driver's licence, yet in F1]. Nieuwsblad.be (në holandisht). Marrë më 12 dhjetor 2014. Max heeft een Belgische moeder, is geboren in Hasselt, woont in Bree en reist met een Belgisch paspoort. Genetisch en cultureel is hij Belgischer dan de gemiddelde Rode Duivel. Maar racen doet hij met een Nederlandse licentie. 'Ik heb heel mijn leven in België gewoond, maar ik voel meer Nederlander. Door al dat karten trek ik meer met mijn vader op dan met mijn moeder. Ik zit gewoon altijd tussen de Nederlanders. [Max ka një mama belge, ka lindur në Hasselt, jeton në Bree dhe udhëton me një pasaportë belge. Nga prespektiva gjenetike dhe kulturore, ai është më shumë belg se sa Djajt e Kuq të zakonshëm. Megjithatë, ai garon me një liçensë holandeze garash . 'Unë kam jetur në Belgjikë gjatë gjithë jetës, por e konsideroj veten më shumë holandez. Si rezultat i aktiviteteve të mija në karting unë shpenzova më shumë kohë me babain se sa me mamë. Kam qënë përherë i rrethuar nga njerëz holandezë.']
 4. ^ "Limburgs Kart Championship – Mini-Junior 2005". DriverDB.com. Marrë më 27 janar 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ "Rotax Max Challenge Belgium Minimax 2006". DriverDB.com. Marrë më 27 janar 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ "Rotax Max Challenge Belgium Minimax 2007". DriverDB.com. Marrë më 27 janar 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ "Belgian Championship – Cadet 2008". DriverDB.com. Marrë më 27 janar 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ "Rotax Max Challenge Belgium Minimax 2008". DriverDB.com. Marrë më 27 janar 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ "Belgian Championship – KF5 2009". DriverDB.com. Marrë më 27 janar 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ "VAS Championship – Rotax Minimax 2009". DriverDB.com. Marrë më 27 janar 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ "CIK-FIA World Cup – KF3 2010". DriverDB.com. Marrë më 27 janar 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ "WSK World Series – KF3 2010". DriverDB.com. Marrë më 27 janar 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme

Redakto