Vazoja e Vaçës apo Vače Situla (sllovenisht: situla z Vač, si edhe vaška situla) është zbukuruar Epoka e hershme e hekurit rituale ene bronxi (situla) u gjet në gjysmën e dytë të shekullit të 19 nëZona arkeologjike e Hallstattit në Vaçe Slovenia Qendrore. Ajo numëron në mesin e cilësisë më të lartë të enëve të tilla në përgjithësi dhe në mesin e objekteve më të çmuara arkeologjike të vendit.

Vače Situla
PMS - vaška situla (1).jpg
Vače Situla, tani e ekzpozuar në Muzeu Kombetar i Sllovenise
Situle (musée national de Slovénie, Ljubljana) (9428277598).jpg
Materialibronx
Madhësiaheight: 23.8 cm (9.4 in)
Krijuar mëshekulli i 5. pes
Zbuluar më1882 ne Zonën arkeologjike e Hallstattit në Vaçe, ne ate kohe Austro-Hungaria (tani ne qendër te Slovenia) nga Janez Grilc
Vend-ndodhja e tanishmeMuzeu Kombëtar i Sllovenisë

ReferimeRedakto

Shih edheRedakto

Lidhje te jashtmeRedakto