Vehbi Koç (20 korrik 1901 – 25 shkurt 1996) ishte ndërmarrës dhe filantropist turk. Ai themeloi Koç Group, një nga grupet më të mëdha të kompanisë në Turqi. Ai themeloi Fondacionin Vehbi Koç më 17 janar 1969 për të promovuar aktivitete në fushat e arsimit, shëndetësisë dhe kulturës.

Jeta e hershmeRedakto

Vehbi Koç lindi më 1901 në Çorakalı, Ankara.[1] Vehbi Koç atëherë jetonte në një pasuri vreshtesh të vendosur në rrethin Keçiören afër Ankarasë. Prona u ble nga babai i tij në vitin 1923, e cila mbeti e zbrazët pasi familja Kasapyan i shpëtoi gjenocidit armen,[2][3][4][5] u ble më vonë nga Koç dhe u bë muzeu Vehbi Koç në vitin 1944 pas një rinovimi të plotë.[6]

KarrieraRedakto

Koç e filloi karrierën e tij të punës në vitin 1917 në dyqanin e vogël ushqimore që babai i tij hapi në Ankara për të. Firma e parë që ai themeloi ishte "Koçzade Ahmet Vehbi" dhe u regjistrua në vitin 1926 në Dhomën e Tregtisë në Ankara. Ndërsa merrej me tregti, ai u bë përfaqësuesi lokal i Ford Motor Company dhe Standard Oil Company (aktualisht Mobil) në vitin 1928. Kur Ankaraja u bë kryeqyteti i Republikës së re Turke, aktivitetet e ndërtimit u rritën dhe Vehbi Koç filloi tregtimin e materialeve të ndërtimit, furnizimeve të ndërtimit dhe pajisjeve fizike. Pas themelimit të zyrave të degëve në Stamboll dhe Eskishehri në vitin 1938, Koç mblodhi ndërmarrjet e saj nën kompaninë Koç Ticaret A.Ş.

Në vitin 1942, Vehbi Koç, i cili nuk kishte luajtur asnjë rol në Varlik Vergisi, pa mundësitë që i jepte si biznesmen dhe mori përsipër shumë kompani të shembura ose të konfiskuara. Një blerje e tillë nga Koç ishte një ndërtesë në Stamboll në pronësi të një armeni të quajtur Margarios Ohanyan, i cili kishte shitur pronën me vlerë 1.5-2 milion lira përmes ankandit publik. Koç, megjithatë, punësoi shumë prej ish pronarëve dhe i trajtoi ata me drejtësi dhe pa paragjykime racore.[7]

Duke bindur General Electric, ai nënshkroi një marrëveshje në vitin 1948 për të ndërtuar një fabrikë të llambave të lehta, e cila u hap në vitin 1952. Koç ndërmori hapa të rëndësishëm në industri në vitet 1950 dhe prodhoi automobila, pajisje shtëpiake, radiatorë, pajisje elektronike, tekstile dhe ndeshje. U krijuan fabrika si Bozkurt Mensucat, Arçelik (1955), Demir Dokum (1954), Turkay, Aygaz (1962), Gazal, Turk Elektrik Endustrisi dhe një fabrikë e përbashkët kabllor me Siemens. Për më tepër, prodhimi i traktorëve filloi nën licencën e Fiatit.

Nisma e parë nga Koç në sektorin e automobilave u kthye përfundimisht në një industri në shkallë të plotë. Pas një marrëveshjeje me Ford Motor Company më 1959 për të mbledhur kamionë, kompania e sotme e shquar e automobilave Otosan erdhi në jetë. Pas prodhimit të makinës së parë vendase të prodhimit Anadol në vitin 1966 dhe në përputhje me përmirësimin e aktiviteteve ekonomike në Turqi, Vehbi Koç bashkëpunoi me kompaninë italiane FIAT për të themeluar Tofaş në vitin 1968 duke rezultuar në prodhimin e makinës së dytë shtëpiake Murat në vitin 1971.

Vehbi Koç konsolidoi të gjitha kompanitë që mban emrin e tij nën të njëjtën çati në vitin 1963 dhe themeloi Koç Holding A.Ş. Epoka e mbajtjeve në Turqi filloi me këtë hap nga Vehbi Koç dhe një numër i madh i afaristëve e ndoqën atë. Grupi gjithashtu ka partneritete ndërkombëtare me kompani të njohura si Fiat, Ford Motor Co., Yamaha dhe Allianz. Gjatë karrierës së tij 76-vjeçare, ai krijoi një organizatë të jashtëzakonshme me më shumë se 108 kompani në Koç Group, të gjitha këto janë të specializuara në sektorë të ndryshëm si ushqim, pakicë, financa, energji, automobila, turizëm dhe teknologji. Koç Group ka 80,000 punonjës, rreth 40 miliardë dollarë qarkullim, 900 milion dollarë eksporte dhe 500–600 milion dollarë investime në vit. Sot, ajo është një nga 200 ndërmarrjet më të mëdha në botë. Koç u pensionua në 1984 për t'i kushtuar më shumë kohë veprimtarive shoqërore. Djali i tij Rahmi Koç mori drejtimin e kompanive të Koç Group.

VdekjaRedakto

 
Varrimi i Vehbi Koç në Varrezat e Zincirlikuyu, Stamboll

Vehbi Koç vdiq nga dështimi i zemrës më 25 shkurt 1996 në një hotel në Antalia, ku ishte me vajzën e tij Sevgi dhe dhëndrin duke festuar Fitër Bajramin. Kufoma e tij u transportua në të njëjtën mbrëmje në Stamboll nga avioni i biznesit i Koç Holding. Më 27 shkurt 1996, pas shërbimit të varrimit të mbajtur në selinë e mbajtjes dhe më vonë në Xhaminë Fatih, ai u varros në Varrezat e Zincirlikuyu.[8]

FamiljaRedakto

Prindërit e Vehbi Koç ishte Hacı Mustafa Efendi (1874-1928) dhe Fatma Hanëm, vajza e Hacı Rıfat Efendi (vdiq më 1963). Ai ishte i martuar me Sadberk Koç dhe kishte katër fëmijë: Semahat Arsel, Rahmi Koç, Sevgi Gönül dhe Suna Kıraç.

ReferimeRedakto

  1. ^ Dündar, Can (2006). Özel arşivinden belgeler ve anılarıyla Vehbi Koç, Volume 1 (në turqisht). Doğan Kitap. fq. 22. ISBN 9789752934443.
  2. ^ Maraşlı, Recep (2008). "Soykırım kurbanlarının mallarının gaspı ya da ekonominin Türkleştirilmesi". Ermeni ulusal demokratik hareketi ve 1915 soykırımı (në turqisht) (bot. 1.). Kadıköy-İstanbul: Pêrî Yayınları. fq. 244–250. ISBN 9759010682.
  3. ^ "Ermeni mallarını kimler aldı?" (në turqisht). Taraf. 2 mars 2008. Arkivuar nga origjinali më 14 korrik 2014. Marrë më 25 qershor 2014.
  4. ^ Karaca, Emin (1992). Nazım Hikmet şiiri'nde gizli tarih (në turqisht). Belge Yayınları. fq. 208.
  5. ^ Demirer, Temel; Çetînoğlu, Saît (2009). Hrant'in katil(ler)i-- (në turqisht). İstanbul: Pêrî Yayınları. fq. 166–7. ISBN 9759010968.
  6. ^ "Keçiören" (në turqisht). Ankara İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü (Ankara Cultural and Tourism Bureau). Arkivuar nga origjinali më 2015-11-19. Marrë më 2015-09-03.
  7. ^ E.P. Nowill: Constantinople and Istanbul: 72 Years of Life in Turkey. Troubador Publishing, 2011. p. 77
  8. ^ "Vehbi Koç'un Vefatı..." (në turqisht). Vehbi Koç. Arkivuar nga origjinali më 11 dhjetor 2010. Marrë më 10 prill 2011.