Lumi i Prishtinës është degë e djathtë e lumit Sillnica, që formohet me bashkimin e lumit Balaj si dhe atij të Qyqes afër fshatit Grashtica, 7.5 km në verilindje të Prishtinës. Lumi Prishtina nga burimi i tij e deri te hekurudha në Prishtinë është i gjatë 8.4 km ndërsa deri në venderdhjen e tij në lumin e Sillnicës është i gjatë 15.5 km. Sipërfaqja e pellgut të lumit të Prishtinës është 106 km2. Degët më të njohura të këtij lumi janë Përroi i Vellushës, Përroi i Kolovicës dhe Përroi i Matiçanit. [1] [2]

Shih edhe Redakto

Referime Redakto

  1. ^ Kraja, Mehmet, red. (2018). "Fjalori Enciklopedik i Kosovës". (Encyclopedic Dictionary of Kosova). Vëll. 2. Prishtinë: Akademia e Shkencave dhe e Arteve e Kosovës. fq. 1009. ISBN 9789951615846. OCLC 1080379844.
  2. ^ Prištevka sa Geonames.org (cc-by); post updated 2012-02-28; database download sa 2015-05-23