Ventura, California (City of San Buenaventura) është një qytet në qarkun Venturashtetit federal California, SHBA. Në Ventura, California jetojnë 108961 banorë ()[2]. Qyteti ka një sipërfaqe prej 83.124 km2 (32.095 sq mi) dhe lartësi mbidetare prej 11 m (36 ft). [3]

Ventura, California
Anglisht : City of San Buenaventura
qytet
noform
Ventura, California, viewed from the west
Stema_figura
Vendndodhja
Ventura, California is located in SHBA
Ventura, California
Ventura, California

Koordinatat: 34°16′30″V 119°13′40″P / 34.27500°V 119.22778°P / 34.27500; -119.22778

Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal California
Qarku Ventura
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 83.124 km2
 •  tokësore 56.085 km2
 •  ujore 27.039 km2
Lartësia 11 m (m.n.d.)
Popullsia 108961 banorë
Të dhëna të tjera
Themelimi April 2, 1866[1]
Zona Kohore Pacific-8
Verore PDT-7
Kodi Postal 93001–93007, 93009
Prefiksi 805
Koordinatat 34° 16′ 30″ Veri

119° 13′ 40″ Perëndim

HistoriaRedakto

GjeografiaRedakto

ReferimetRedakto

  1. ^ "California Cities by Incorporation Date". California Association of Local Agency Formation Commissions. Arkivuar nga origjinali origjinali (Word) më 3 nëntor 2014. Marrë më gusht 25, 2014.
  2. ^ "E-1 Current Population Estimates for Cities, Counties, and the State: January 1, 2013 and 2014". State of California, Department of Finance. maj 2014. Arkivuar nga origjinali origjinali më 15 korrik 2014. Marrë më shkurt 8, 2015.
  3. ^ "Ventura". Geographic Names Information System. United States Geological Survey. Marrë më dhjetor 3, 2014.

Lidhje të jashtmeRedakto

  Commons: Ventura, California – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale