Rruga Appia (Latin and Italian: Via Appia) ka qënë një nga rrugët më të hershme dhe strategjike të rrugëve romakerepublikës. Ajo lidhte Romen me Brindisin, e Puljes, në juglindje të Italisë. Rëndësia e saj shihet në emrin e saj të regjistruar nga Statius:[1][2]

The path of the Via Appia and of the Via Appia Traiana.
Remains of the Appian Way in Rome, near Quarto Miglio
Near Rome.
Appia teritur regina longarum viarum (shqip: Udha Appia është mbretëresha e udhëve te gjata")

Rruga është quajtur sipas Appius Claudius Caecus, censori romak i cili filloi dhe kompletoi pjesën e parë si rrugë ushtarake për në jug në 312 BC gjatë Samnite Wars.


ReferimeRedakto

  1. ^ Sylvae, 2.2
  2. ^ Povoledo, Elisabetta (5 prill 2008). "Past Catches Up With the Queen of Roads". New York Times. Marrë më 2008-04-05. Në kohët e vjetra rruga Appia, e cila lidhte Rome me qytetin jugor Brindisi, ishte e njohur si regina viarum, mbretëresha e rrugëve. But these days its crown appears to be tarnished by chronic traffic congestion, vandalism and, some of its guardians grumble, illegal development. Burimi ka parametra të panjohur: |coauthors= (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje te jashtmeRedakto

Stampa:List of Roman roads Stampa:1960 Summer Olympic venues Stampa:Olympic venues athletics