Vicente Asensi

futbollist spanjoll

Vicente Asensi Albentosa (28 janar 19192 shtator 2000) ishte një ish futbollist i cili e shpenzoi shumicën e karrierës së tij duke luajtur me klubin spanjoll Valencia, ku ai luajti 308 ndeshje dhe shënoi 33 Gola. Sëbashku me Epi, Amadeo, Mundo dhe Gorostiza ata kanë krijuar një nga sulmuet më të forta në historinë e futbollit. Në shumicën e karrierës së tij ai ka luajtur si anësor i majtë por kur ishte në fund të karrierës së tij ai u zhvendos duke luajtur si mbrojtës. Ai ka qënë lojtar i kombëtares spanjolle nga viti 1945 e deri në vitin 1950 duke arritur të luaj gjashtë ndeshje dhe ka përfaqsuar vendin e tij në Kupën e Botës 1950.

Vicente Asensi
Të dhënat personale
Emri i plotëVicente Asensi Albentosa
Data e lindjes28 janar 1919
Vendi i lindjesL'Alcúdia de Crespins, Spanjë
Data e vdekjes2 shtator 2000
Vendi i vdekjesValencia, Spanjë
PozicioniAnësor i majtë
Karriera në rini
Canalense
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
1939–1940Burjassot
1940–1954Valencia275(33)
1954–1955Mestalla
Ekipi kombëtar
1945–1950Spanja6(0)
Ekipet e menaxhuara
1958–1959Onda
1962Castellón
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase .
† Ndeshje (Gola).

TrofeRedakto

Valencia CF

Lidhje të jashtmeRedakto