Victorious (shqip: Fitimtar, transmetuar nën titullin Hollywood Arts) është një sitcom amerikan i krijuar nga Dan Schneider për rrjetin Nickelodeon. Është një komedi, dramë dhe muzikal. Seriali doli si fillim më 27 Mars 2010 në Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe më 10 tetor 2011 në Shqipëri. Seriali është dhënë për herë të parë në Shqipëri në kanalin Tip TV, pjesë e platformës Tring Digital, e më pas edhe në Junior TV në platformën Digitalb më 2 Shkurt 2012. Seriali u anullua nga Nickelodeon më datë 2 Shkurt 2013.

Victorious
GjiniaSitcom
Krijuar ngaDan Schneider
LuajnëVictoria Justice
Leon Thomas III
Matt Bennett
Elizabeth Gillies
Ariana Grande
Avan Jogia
Daniella Monet
Muzika hapëse"Make It Shine" nga Victoria Justice
ShtetiShBA
Gjuha në prodhimin origjinalAnglisht
Nr. i sezoneve4
Nr. i episodeve58
Prodhimi
Kohëzgjatja24 minuta
Lidhje të jashtme
Faqja e rrjetit

PërmbajtjaRedakto

Tori Vega (Victoria Justice) është një nxënëse e thjeshtë, por motra e saj, Trina (Daniella Monet) shkon në Hollywood Arts, një shkollë talentesh. Pasi motra e saj sëmuret nga një barishte kineze, Tori e zëvendëson atë duke kënduar në shfaqjen e madhe. Pasi Tori zgjidhet që të shkojë në Hollywood Arts, jeta e saj ndryshon përgjithmonë. Ajo njihet me shokë të rinj si: Cat Valentine (Ariana Grande), Robbie Shapiro (Matt Bennet), Beck Oliver (Avan Jogia), Jade West (Liz Gillies) dhe Andre Harris (Leon Thomas III). Episodi i parë është xhiruar në mars të vitit 2010. Ky serial i famshëm televiziv u krijua nga Dan Schneider dhe Nickelodeon nga firma e njohur amerikane filmike Viacom. Victorious është i përbërë prej katër sezoneve dhe sapo nxori serinë e fundit më 2 shkurt Victori-Yes.

AktorëtRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto