Vranduku ose Arduba ilire, është një fshat në komunën e Zenicës, Bosnja dhe Hercegovina.[1] Shtrihet në luginën e lumit Bosna. Aty gjenden edhe gërmadhat e një kalaje të vjetër e cila supozohet të jetë ilire.

Vranduk
(Arduba ilire)
— '
noform
Kalaja e Vrandukut
Vendndodhja
Vranduk (Arduba ilire) is located in Bosnja dhe Hercegovina
Vranduk (Arduba ilire)
Vranduk
(Arduba ilire)

Koordinatat: 44°17′34″V 17°54′14″L / 44.29278°V 17.90389°L / 44.29278; 17.90389

Administrimi
Shteti Flamuri Bosnja dhe Hercegovina
Shteti federal Federata e Bosnjës dhe Hercegovinës
Kantoni Flag of Zenica-Doboj Canton.gifKantoni Zenica-Doboj
Të dhëna të tjera
Zona Kohore ZKEQ (UTC+1)
Verore OVEQ (UTC+2)
Targa
Koordinatat 44° 17′ 34″ Veri

17° 54′ 14″ Lindje

ReferimeRedakto

  1. ^ Rezultatet zyrtare nga libri: Përbërjen etnike e popullsisë së Bosnje-Hercegovinës, Komunat dhe vendbanimet, Regjistrimi i popullsisë, 1991, Zavod za statistiku Bosne i Hercegovine - Bilten nr.234, Sarajevë, 1991.

Lidhje të jashtmeRedakto

Kalaja e Vrandukut (Muzeu i qytetit) Vizituar më 18.08.2016.

Koordinatat: 44°17'34"N 17°54'14"E / 44.29278°N 17.90389°D / 44.29278; 17.90389