Kantoni Zenica-Doboj (Boshnjake: Zeničko-dobojski kanton[1]) është kantoni i katërt prej 10 kantoneve të Federatës së Bosnje dhe Hercegovinës në Bosnjë dhe Hercegovinë. Kryeqyteti kantonal është Zenica.

Kantonet e Federatës së Bosnje dhe Hercegovinës.

Historiku Redakto

Gjatë protestave dhe trazirave në Bosnjë dhe Hercegovinë , në shkurt të vitit 2014, e gjithë qeveria kantonale e Kantonit Zenica-Doboj, dha dorëheqje.[2][3]

Komunat Redakto

Kantoni është i ndarë në komunat: Breza, Doboj Jug, Kakanj, Magllaj, Ollovo, Teshanj, Varesh, Visoko, Zavidoviqi, Zenica, Zhepçe dhe Usora.

Shih edhe Redakto

Referime Redakto

  1. ^ The Constitution of the Zenica-Doboj Canton Arkivuar 10 prill 2012 tek Wayback Machine Official name of canton is Zenica-Doboj Canton
  2. ^ "Government of Zenica-Doboj Canton Resigned". Sarajevo Times. 7 shkurt 2014. Marrë më 1 prill 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Vlada Zeničko-dobojskog kantona podnosi ostavku". RTVBN. 7 shkurt 2014. Arkivuar nga origjinali më 24 shtator 2015. Marrë më 1 prill 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)