Komuna e Usorës (Općina Usora / Општина Усора) është një komunë rurale në Federatën e Bosnjës dhe Hercegovinës, me një shumicë të kroatëve të Bosnjes.

Ajo kufizohet me Dobojin dhe Teshanjin ndërsa e ka marrë emrin sipas Lumit Usora. 

Lidhje të jashtmeRedakto

Koordinatat: 44°41'59"N 18°02'52"E / 44.69972°N 18.04778°D / 44.69972; 18.04778Koordinatat: 44°41′59″V 18°02′52″L / 44.69972°V 18.04778°L / 44.69972; 18.04778