Koordinatat: 49°47′V 9°56′L / 49.783°V 9.933°L / 49.783; 9.933

Würzburg është qytet në regjionin udhëheqëse qarkor të Unterfranken bavareze. Ka diku rreth 129.000 banorë, dhe rradhitet në vendin e pestë pas qytetve München, Nürnberg, Augsburg si dhe Regensburg si një prej qyteteve të mëdha në Bayern.

Würzburg
Qytet
noform
Stema_figura
Administrimi
Shteti Flamuri [[Gjermani]]
Qarku Bavaria
Unterfranken
Kryetari i Bashkisë Christian Schuchardt (CDU)
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 87,63 km2
Popullsia 124.219 (31. 12. 2014) banorë
Dendësia 1.418 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Kodi Postal 97018–97084
Prefiksi 0931
Faqja Zyrtare www.wuerzburg.de

HistoriaRedakto

GjeografiaRedakto

DemografiaRedakto

PolitikaRedakto

KulturaRedakto

Shih edheRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto