Augsburgu është një qytet në Swabia, Bavaria, Gjermani, rreth 50 kilometra në perëndim të kryeqytetit bavarez Mynih. Është një qytet universitar dhe selia rajonale e Regierungsbezirk Schwaben me një Altstadt (qendra historike e qytetit) mbresëlënëse. Augsburg është një distrikt urban dhe shtëpia e institucioneve të Landkreis Augsburg. Është qyteti i tretë më i madh në Bavari (pas Mynihut dhe Nurembergut) me një popullsi prej 300,000 banorësh, me 885,000 në zonën e tij metropolitane.[3]

Augsburg
Qytet
Rathausplatz
Rathausplatz
Flamuri i Augsburg
Stema Augsburg
Augsburg is located in Earth
Augsburg (Earth)
Koordinatat: 48°22′08″N 10°53′52″E / 48.36889°N 10.89778°E / 48.36889; 10.89778
VendiGjermania Gjermania
Njësitë federative të GjermanisëBavaria
Rajoni administrativSwabia
DistriktiDistrikti urban
Qeveria
 • KryetariEva Weber[1] (CSU)
Sipërfaqja
 • Qytet891,7 km2 (14.685 sq mi)
Lartësia mbidetare
494 m (1,621 ft)
Popullsia
 (31 dhjetor 2021)
 • Qytet296,478
 • Metro
885.000
Zona kohoreUTC+01:00 (CET)
 • Verës (DST)UTC+02:00 (CEST)
Kodi postar
86150–86199
Prefiksi0821
TargatA
Faqja zyrtarewww.augsburg.de

Pas Neuss, Trier, Cologne dhe Xanten, Augsburg është një nga qytetet më të vjetra të Gjermanisë, i themeluar në vitin 15 p.e.s. nga romakët si Augusta Vindelicorum, i quajtur pas perandorit romak Augusti. Ishte një qytet i lirë perandorak nga viti 1276 deri më 1803 dhe shtëpia e familjeve patriciane Fugger dhe Welser që dominuan bankat evropiane në shekullin e 16-të. Sipas Behringer, në shekullin e gjashtëmbëdhjetë, ajo u bë "qendra dominuese e kapitalizmit të hershëm", duke përfituar nga të qenit pjesë e sistemit Kaiserliche Reichspost si "vendndodhja e zyrës postare më të rëndësishme brenda Perandorisë së Shenjtë Romake" dhe afër qytetit. lidhje me Maksimilian I.[4] Qyteti luajti një rol udhëheqës në Reformim si vendi i Rrëfimit të Augsburgut të vitit 1530 dhe i Paqes së Augsburgut të vitit 1555. Fuggerei, kompleksi më i vjetër i banesave sociale në botë, u themelua në vitin 1513 nga Jakob Fugger.

Në vitin 2019, UNESCO njohu Sistemin e Menaxhimit të Ujit të Augsburgut si një Vend të Trashëgimisë Botërore për shkak të kanaleve dhe kullave ujore unike mesjetare dhe dëshmisë së tij për zhvillimin e inxhinierisë hidraulike.[5][6]

Galeri me fotografi Redakto


Referime Redakto

  1. ^ "Die Oberbürgermeisterin" (në gjermanisht). Stadt Augsburg. 2020-05-19.
  2. ^ "Amt für Statistik Berlin Brandenburg – Statistiken". Zyra e Statistikave Berlin-Brandenburg (në gjermanisht). Arkivuar nga origjinali më 8 mars 2021. Marrë më 2 maj 2019.
  3. ^ "Und-wieder-5000-Menschen-mehr-Augsburg-waechst-und-waechst" (në gjermanisht). www.augsburger-allgemeine.de. 17 shkurt 2015.
  4. ^ Behringer, Wolfgang (2011). "The Holy Roman Empire, 1495-1806" (PDF) (në anglisht). Oxford: Oxford University Press. fq. 347–358. ISBN 9780199602971. Arkivuar (PDF) nga origjinali më 2022-10-09. Marrë më 7 gusht 2022.
  5. ^ ""Great honor": Augsburg water management system recognized as a World Heritage". tellerreport.com (në anglisht). 6 korrik 2019.
  6. ^ "Water Management System of Augsburg". UNESCO World Heritage Centre (në anglisht). United Nations Educational, Scientific, and Cultural Organization. Marrë më 1 tetor 2022.