Augsburg

komunë në Gjermani

Coordinates: 48°22′N 10°54′E / 48.367°N 10.900°E / 48.367; 10.900

Augsburgu është një qytet gjerman universitar dhe rrethe urbane në jugperëndim të Tokën e Bavarisë. Augsburgu pas Triere qyteti i dytë më i vjetër në Gjermani. Ajo është kryeqyteti dhe selia e qeverisë së qeverisë qark Suabia dhe qark Suabia dhe qark provinciale Augsburg.

Rathausplatz

Galeri me fotografiRedakto