W.A.S.P. është një bend i muzikës heavy metal, i formuar në California, USA në vitin 1982 mbas iniciativës e këngëtarit, kitaristit dhe liderit historik Blackie Lawless.

W.A.S.P.
W.A.S.P. in performance (Stavanger, 2006).jpg
W.A.S.P.
Informacione
PrejardhjaFlag of the United States.svg California, USA
ZhanriHeavy metal
Hair metal
Hard rock
Shock rock
LabelDemolition Records
Vite aktiv1982 -
Anëtarët
Blackie Lawless
Doug Blair
Mike Duda
Mike Dupke
Ish-anëtarët
Glenn Soderling
Stet Howland
Tony Richards
Johnny Rod
Frankie Banali
Chris Holmes
Randy Piper
Steve Riley
Bob Kulick
Patrick Johansson
Darrell Roberts
Don Costa
Webfaqja
waspnation.com

PersoneliRedakto

Anëtarët aktualëRedakto

Anërarët e mëparshëmRedakto

DiskografiaRedakto

Studio albumeRedakto

Live albumeRedakto

CompilationRedakto

Shiko edheRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto

  Ky artikull në lidhje me muzikën është i cunguar. Ju mund të ndihmoni duke e përmirësuar këtë artikull.