Wanda Leopold (1920-1977) ishte një shkrimtare, mjee, dhe aktiviste e shkencave shoqërore e njohur për studimin e saj të fillimit të shkrimeve të anglishtes në Afrikën Perëndimore, posaçërisht në Nigeri.[1] Një përkthyese, si dhe një kritike letrar, ajo theksoi cilësitë artistike të shkrimit krijues. Ajo ishte një shkollare e kulturës, letërsisë dhe gjuhës polake.[2] Libri i saj, "O literaturze Czarnej Afryki," (Letërsia e Afrikës së Zezë)[3] ishte futja e parë polake në letërsinë afrikane që ishte shkruar në gjuhën angleze dhe frënge. Disa nga esetë e saj kritike ishin në Chinua Achebe, Cyprian Ekwensi, dhe Wole Soyinka..

Wanda Leopold
Wanda Leopold.jpg
Portret i Wanda Leopold
BornTetor 1920, 13(13-10-1920)
Warsaw
DiedTetor 8, 1977 (56 vjeç)
Gdańsk
Other namesWanda Jadwiga Iwanowska
CitizenshipPolake
Occupationshkrimtare dhe aktiviste
ChildrenJoan (b. 1943 - d. 1945), Honorata (b. 1950), Martin (b. 1952)

ReferimetRedakto

  1. ^ European-language Writing in Sub-Saharan Africa: 1. John Benjamins Publishing. 1 janar 1986. ISBN 9630538326. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Heiser, Dorothea; Taberner, Stuart; Jens, Walter (1 janar 2014). My Shadow in Dachau: Poems by Victims and Survivors of the Concentration Camp. Boydell & Brewer. ISBN 9781571139078. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Front Matter". Research in African Literatures. 5 (2). 1 janar 1974. JSTOR 3818670. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)