Weinfelden

komunë në Zvicër

Weinfelden është qytet dhe komunë në kantonin ThurgauZvicër.

Weinfelden
Pamje e kishës së bashku me Gasthausen “Zum Trauben”
Pamje e kishës së bashku me Gasthausen “Zum Trauben”
Location of Weinfelden
Popullsia
 • Total11.388

Sipas vitit 2017, komuna ka 11,388 banorë dhe sipas vitit 2008, 19.9% e banorëve janë të huaj. Sipas vitit 2000, gjermanishtja është gjuha më e folur me 86.7%, pastaj italishtja është e dyta me 3.2%, ndërsa shqipja është e treta me 2.4%.[1]

ReferimetRedakto

  1. ^ Swiss Federal Statistical Office