Sir William Gerald Golding (19 shtator 191119 qershor 1993) ishte romansier dhe poet britanik. Fitues i Çmimit Nobel për Letërsi, për vitin 1983.

Sir William Golding Nobel prize medal.svg
William Golding 1983.jpg
Golding më 1983
Ditëlindja:19 shtator 1911
Vendlindja:Newquay, Cornwall, Angli Britania e Madhe Britania e Madhe
Ditëvdekja:19 qershor 1993
Vendvdekja:Perranarworthal, Cornwall Britania e Madhe Britania e Madhe
Kombësia:britaneze
Zhanri:romane, poezi

Jeta e hershmeRedakto

Jeta në arsimRedakto

VepratRedakto

PoeziRedakto

DramaRedakto

  • The Brass Butterfly (1958)

NovelaRedakto

DokumentareRedakto

Në gjuhën shqipeRedakto

ReferimetRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto

  1. ^ The Double Tongue 1996 Faber reprint ISBN 978-0-571-17720-2