Xhamia e Madhe në Sian

xhami
(Përcjellë nga Xhamia e Madhe në Xi'an)
Xhamia e Madhe në Sian

Xhamia e Madhe në Sian (Kinezisht: 西安大清真寺; Xīān Dà Qīngzhēns) ndodhet afër kullës Drum. Xhamia ka 12,000 metra katrorë. Xhamia është më e vjetra dhe një nga xhamitë i cili është rinovuar shumë herë, është themeluar në vitin 742[1] gjatë dinastisë së Tangut.[2] Ndryshe nga xhamitë tjera në Lindjen e Mesme dhe vendet arabe, kjo xhami është ndërtuar në stilin kinezë. Xhamia e Madhe ndahet në katër oborre, 250 metra e lartë dhe 47 metra me një plan urbanistik të mirë-rregulluar. Kjo xhami mban 1,000 njerëz dhe falet pesë herë namaz për çdo ditë.

ReferimetRedakto

  1. ^ Britannica Educational Publishing (2010). The Geography of China: Sacred and Historic Places. Britannica Educational Publishing. ff. 181–182.  978-1-61530-182-9.
  2. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali origjinali më 4 mars 2016. Marrë më 14 shtator 2016.