Xhamia e Xhisdharaqit

xhami

Xhamia e Xhisdharaqit ose Xhamia Gjizderie (Greqisht: Τζαμί Τζισταράκη; Turqisht: Cizderiye Câmiî) është një xhami historike në Sheshin Manastiraqi, pranë Akropolit në Athinë, Greqi. Ajo është ndërtuar në vitin 1739 nga vojvoden (Guvernatori Osman) i Athinës në atë kohë Mustafa Aga Xhisdharaqi.

Xhamia Xhisdharaq

Mendohet se gurët e përdorur për ndërtimin e saj janë marrë nga shtyllat e tempullit të olimpit të zeusit, Akropol.

Pas pavarësisë së Greqisë në vitin 1830 e mbrapa ka pasur përdorime të ndryshme si: Qendër Kulturore e Muzikës së ushtrisë, pastaj burg, magazinë dhe se fundmi Muze i Artit të punimeve të baltës dhe qeramikës, i mbrojtur nga Ministria e Kulturës.

Ajo ndodhet ngjitur me ish-tregun romak, në këmbë të Akropolit.

Është përdorur vetëm një herë si Xhami, në vitin 1966 me rastin e vizitës së Mbretit të Arabisë Saudite.

Nuk është mundësuar ende që ajo të marrë funksionin origjinal për të cilin është ndërtuar, atë të ushtrimit të besimit Islam.

Shiko edheRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto


ReferimeRedakto