Xhebele (Arabisht: جبلة‎‎) është qytet bregdetar në Detin Mesdhetar në Siri.[1] Ndodhet 25 kilometra në veri të Baniya dhe 25 kilometra në jug të Latakiasë.

Xhebele
جبلة
Qytet
Kolazh me pamje nga Xhebele
Kolazh me pamje nga Xhebele
Popullsia
 • Gjithsej80.000

Ekonomia Redakto

Shumica e njerëzve në Jableh varet sipas agrikulturës për jetat e tyre. Njerëzit mbjellin portokalla dhe pemë limoni, ullinj, numri i shumtë i shtëpiave për perime gjenden në anën e vendit. Në qendër të qytetit, njerëzit punojnë në tregti dhe ka fabrikë të vogël për pambuka dhe për të bërë lëngje të portokallave.

Sportet Redakto

Jableh SC është klub futbolli bazuar në Jableh. Stadiumi i klubi e ka emrin Al-Baath, ku kapaciteti ka 10,000 ulëse.

Referime Redakto

  1. ^ "Gabala". Enciklopedia Katolike. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)