Ahmet Xhemal Pasha (Turqishtja osmane: احمد جمال پاشا, Ahmet Cemâl Paşa; 6 maj 1872 - 21 korrik 1922), i njohur zakonisht si Xhamal Basha es-Saffa ose Xhamal Pasha Gjaktaribotën arabe, ishte një udhëheqës ushtarak osman dhe ishte një nga triumviratët e njohur si Tre Pashallarët që sunduan Perandorinë Osmane gjatë Luftës së Parë Botërore.

Ahmet Xhemal Pasha
Djemal Pasha2.png
Pala Flag of the Ottoman Empire (1844–1922).svg Perandoria Osmane
Flag of Afghanistan (1919–1921).svg Emirati i Afganistanit (1920–1922)
Vitet e shërbimit 1893–1918
Grada Gjeneral
Njësia Ministër i Marinës
Komandat e patura Ushtria e Katërt
Punë të tjera Revolucionar

Xhemali u largua nga Perandoria Osmane së bashku me Talat dhe Enver Pasha. Ahmed Xhemal Pasha si udhëheqës i armatës së 4. turke fitoi në betejën e zhvilluar afër Gazës (Palestina) në mars/prill të vitit 1917. Ai u vra më 21 korrik 1922 nga komandantë armen, si pjesë e Operacionit Nemesis.