Sejjid Xhemaledin Afgani (1838/1839 – 9 mars 1897), ishte një aktivist politik dhe ideolog islamik i cili udhëtoi nëpër botën muslimane gjatë fundit të shekullit të 19-të.

Sejjid Xhemaledin Afgani
Al afghani.jpg
Personal
Lindur
Sejjid Xhemaledin ibn Safdar

1839
Vdekur9 Mars 1897 (58 vite)
Shkaku i vdekjesKanceri
FejaIslam
LëvizjaModernizmi
Pan-Islamizmi

Ai është një nga themeluesit e Modernizmit Islamik si dhe një avokat i unitetit pan-islamik në Evropë dhe unitetit hindu-musliman në Indi kundër britanikëve, ai është përshkruar se ishte më pak i interesuar për dallimet e vogla në jurisprudencën islame sesa ishte në organizimin e një reagimi të bashkuar ndaj presionit perëndimor. Ai njihet gjithashtu për përfshirjen e tij me ndjekësin e tij Mirza Reza Kermani në komplotin e suksesshëm për të vrarë Shah Naser-al-Din, të cilin el-Afgani e konsideronte se po bënte shumë lëshime ndaj fuqive të huaja, veçanërisht Perandorisë Britanike.

ReferencaRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto