Xhorxhtaun është kryeqyteti i Guajanës. Ndodhet në Demerara-Mahaica, në bregdetin e Oqeanit Atlantik, në grykën e lumit Demerara. Është qendra e shitjeve me pakicë dhe administrative dhe financiare e vendit dhe qyteti përbën një pjesë të madhe të PBB-së në Guajana. Qyteti regjistroi një popullsi prej 118.363 në regjistrimin e vitit 2012.

Georgetown
Qytet
[[File:
Stabroek Market Clock by Khirsah1.jpg
St George's Cathedral.jpg
Guyana Parliament Building.jpg
|noform|center|255px]]
Vendndodhja
Georgetown is located in Guajana
Georgetown
Georgetown

Koordinatat: 6°48′4″V 58°9′19″P / 6.80111°V 58.15528°P / 6.80111; -58.15528

Administrimi
Shteti Flamuri Guajana
Rajoni Demerara-Mahaica
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 70 km2
Popullsia 118,363 banorë (2012)
Dendësia 1,700 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 1781
Zona Kohore UTC-4
Koordinatat 6° 48′ 4″ Veri

58° 9′ 19″ Perëndim

HistoriaRedakto

Qyteti i Georgetown filloi si një qytet i vogël në shekullin e 18-të. Fillimisht, kryeqyteti i kolonisë Demerara-Essequibo ishte vendosur në ishullin Borsselenlumin Demerara nën administrimin e holandezëve. Kur kolonia u kap nga britanikët në vitin 1781, Nënkoloneli Robert Kingston zgjodhi grykën e lumit Demerara për krijimin e një qyteti i cili ndodhej midis Plantations Werk-en-rust dhe Vlissengen.

Ishin francezët ata që e bënë atë kryeqytet kur e kolonizuan në vitin 1782. Francezët e quajtën kryeqytetin Longchamps. Kur qyteti u rikthye në holandezë në vitin 1784, ajo u quajt Stabroek me emrin Nicolaas Geelvinck, Lord i Stabroek dhe president i Kompanisë Holandeze e Indisë Perëndimore. Përfundimisht qyteti u zgjerua dhe mbuloi pronat e Vlissengen, La Bourgade dhe Eve Leary në Veri, dhe Werk-en-rust dhe La Repentir në Jug.

Ai u riemërua Xhorxhtaun më 29 prill 1812 për nder të Mbretit George III. Më 5 maj 1812, një urdhëresë u miratua që qyteti të quhej më parë Stabroek, me rrethet që shtriheshin nga La Penitence në urat në Kingston dhe hynin në rrugën e kampeve ushtarake, do të quhej Xhorxhtaun.

Georgetown fitoi statusin zyrtar të qytetit më 24 gusht 1842 gjatë mbretërimit të Mbretëreshës Viktoria.

GjeografiaRedakto

 
Pamje e Georgetown nga përtej Oqeanit Atlantik

Xhorxhtaun ndodhet në bregdetin Atlantik të Guajanës në bregun lindor të grykëderdhjes së lumit Demerara. Terreni në këtë pjesë të vendit ku ndodhet qyteti është fusha bregdetare të rrafshëta. Qyteti është i rrethuar nga një batanije me fusha kallami së bashku me këneta moçalore dhe tokat e savanës në lindje dhe në jug të saj. Lartësia e tokës është një metër nën nivelin e baticës. Kjo lartësi e ulët është e mbrojtur nga një mur mbajtës i njohur si muri i detit për të mbajtur jashtë oqeanin dhe një rrjet inovativ kanalesh me kokerë për të kulluar qytetin nga uji i tepërt.

KlimaRedakto

Georgetown ka një klimë tropikale e pyjeve të shiut. Lagështia relative luhatet gjatë gjithë vitit me më të lartën në maj, qershor, gusht dhe dhjetor – janar; këto muaj janë zakonisht pjesa më e shiut të vitit. Midis muajve shtator-nëntor lagështia relative është më e ulët në sezonin e thatë.

Xhorxhtaun nuk ka vërtet një sezon të thatë - reshjet mujore në të gjithë 12 muajt janë mbi 60 milimetra. Për shkak të vendndodhjes së tij, temperaturat e Georgetown moderohen nga erërat e tregtisë Veri-Lindore që fryjnë nga Atlantiku i Veriut dhe kështu rrallë sheh temperatura mbi 31 gradë Celsius.

BinjakëzimetRedakto