Saint Louis[6][7] është qytet i pavarur dhe porta kryesore amerikane në shtetin federal të Mizurit. Sipas regjistrimit më 2010, popullsia e qytetit ishte 319,294 dhe është qendra kulturore dhe ekonomike e zonës metropolitane Greater Saint Louis, duke u bërë zona më e madhe metropolitane në Mizuri. Saint Louis u rradhit si qyteti i 4-të më i madh në SHBA.

Saint Louis
Qytet i pavarur
Njohur si Porta në Perëndim,[1] Qyteti i Portës,[1] Mound City,[2] The Lou,[3] Roma e Perëndimit,[4] Qyteti i Lumit
noform
Kolazh me pamje nga Saint Louis
Flamuri_figura
Flamuri
Vendndodhja
Saint Louis is located in SHBA
Saint Louis
Saint Louis
Vendodhja e Saint Louis në SHBA

Saint Louis is located in Mizuri
Saint Louis
Saint Louis
Vendodhja e Saint Louis në Mizuri

Koordinatat: 38°37′38″V 90°11′52″P / 38.62722°V 90.19778°P / 38.62722; -90.19778

Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal Mizuri
Qarku Qytet i pavarur
Kryetari i Bashkisë Lyda Krewson
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 170 km2
 •  tokësore 160 km2
 •  ujore 11 km2
Lartësia 142 m (m.n.d.)
Popullsia 319,294 banorë
 •  urbane 2,150,706 banorë
 •  aglomerati 2,811,588 banorë
Dendësia 1,900 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 1764
Zona Kohore (UTC-6)
Verore (UTC-5)
Kodi Postal 63101-63199[5]
Prefiksi 314
Aeroporti Aeroporti Ndërkombëtar Lambert-Saint Louis
Koordinatat 38° 37′ 38″ Veri

90° 11′ 52″ Perëndim

Faqja Zyrtare www.stlouis-mo.gov

ThemelimiRedakto

Qyteti u themelua në vitin 1764 nga Pierre Laclède dhe Auguste Chouteau dhe u emërua pas Louis IX i Francës.

Popullsia boshnjakeRedakto

Rreth 15 familje boshnjake u vendosën në Saint Louis më 1960 dhe 1970. Pas Luftës së Bosnjës filloi më 1992, mijëra refugjatë boshnjakë filluan të vijnë dhe nga viti 2000, dhjetë mijëra refugjatë boshnjakë u vendosën Saint Louis me ndihmën e shoqatës ndihmore të katolikëve. Shumica e refugjatëve ishin muslimanë. Edhe pse Saint Louis ka popullsi të madhe të boshnjakëve, qyteti dhe qarku gjithashtu përbën popullsi të madhe të pakistanezëve për dallim me qytetet tjera amerikane.

Rreth 70,000 boshnjakë jetojnë në zonën metropolitane, popullsia më e madhe e boshnjakëve në Shtetet e Bashkuara dhe popullsia më e madhe boshnjake jashtë atdheut të tyre.

EkonomiaRedakto

Sipas stltoday.com në vitin 2016 PBB e zonës metropolitane Saint Louis ishte $160 billion dhe më 2015 PBB ishte $155 billion. Prodhimi Metropolitane Bruto (PMB) më 2014 ishte $145.958 billion, $144.03 më 2013, $138.403 më 2012 dhe $133.1 më 2011 duke u bërë i 21-ti më i madh në vend.

KrimetRedakto

Krimet në Saint Louis janë rritur prej viteve 1960 deri në fillim të viteve 1990. Përveç kësaj, qyteti i Saint Louis është rradhitur mesin e qyteteve më të rrezikshme në SHBA. Që nga prilli i vitit 2017, Saint Louis ka shkallë të madhe të vrasjeve në Amerikë.[8]

Në vitin 1994, kompania private e hulumtimit Morgan Quitno Press rradhiti Saint Louis mesin e qyteteve "më të rrezikshme" në Shtetet e Bashkuara. Edhe pse metodologjia për raportet ndryshoi gjatë viteve 1990. Saint Louis ruajti renditjen e tij në dhjetë qytetet më të rrezikshme dhe u quajt qyteti më i rrezikshëm në Shtetet e Bashkuara tri herë, më së fundi në vitin 2010.

Në vitin 2014, Saint Louis u rradhit si qyteti i 19-të më i rrezikshmi nga organizata meksikane CCSP-JP (El Consejo Ciudadano para la Seguridad Publica y la Justicia Penal).[9]

BinjakëzimetRedakto

ReflistRedakto

 1. ^ a b "St. Louis United States – Visiting the Gateway to the West". Globosapiens.net. Marrë më mars 14, 2011. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ St. Louis Public Library on "Mound City" Arkivuar 1 tetor 2008 tek Wayback Machine.
 3. ^ STLtoday.com on "The Lou".
 4. ^ "Rome of the West". Stltoday.com. Marrë më 2017-08-10. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ "Zip Code Lookup". USPS. Arkivuar nga origjinali origjinali më janar 1, 2008. Marrë më nëntor 27, 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ "Definition of SAINT LOUIS". Merriam-webster.com. Marrë më gusht 10, 2017. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ Company, Houghton Mifflin Harcourt Publishing. "The American Heritage Dictionary entry: saint louis". Ahdictionary.com. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ "Millennials really like St Louis". The Economist. 12 prill 2017. Marrë më 14 prill 2016. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ http://www.svt.se/svts/article2626028.svt/binary/2015_01_20_seguridad_justicia_y_paz-50_cidades_violentas_2014.pdf
 10. ^ "Stuttgart Städtepartnerschaften". Landeshauptstadt Stuttgart, Abteilung Außenbeziehungen (në gjermanisht). Marrë më korrik 27, 2013.
 11. ^ "Kontakty partnerskie Miasta Szczecin". Urząd Miasta Szczecin. Arkivuar nga origjinali origjinali më gusht 18, 2012. Marrë më korrik 29, 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)