Papa Gjoni X ( l. 860 afërsisht, Tossignano - v. 929, Roma) ishte papa i 122 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më shkurt/mars 914 dhe deri më maj 928. Paraardhës i tij ishte papa Lando, ndërsa pasardhësi papa Leoni VI.

Papa Gjoni X
papa i 122 i Kishës Katolike
mars 914
Zgjedhja shkurt/mars 914
Fundi papatit maj 928
Kardinalë të emëruar shiko kategorinë
Paraardhësi papa Lando
Pasardhësi papa Leoni VI
Lindja Tossignano, 860 afërsisht
Vdekja Roma, 929

Shiko edhe

Redakto

Lidhje të jashtme

Redakto

Referime

Redakto
  1. ^ * Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead. Xhovani X - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
papa Lando
Papë
shkurt/mars 914 – maj 928
Pasardhësi 
papa Leoni VI