Yasak Elma (Shqip: Mollë e Ndaluar) është serial turk me skenar të Melis Civelek. Transmetimi i parë i serialit ishte më 19 mars 2018 në kanalin turk FOX.

Yasak Elma
GjiniaDramë
Komedi
Shkruar ngaMelis Civelek
Regjia ngaNeslihan Yeşilyurt (1-74)
Murat Öztürk (75-)
ShtetiTurqia
Gjuha në prodhimin origjinalTurqisht
Nr. i sezoneve4
Nr. i episodeve110
Prodhimi
ProdhuesiMed Yapım
Kohëzgjatja120 minuta
Transmetimi
Formati i pikturës576i (16:9 SDTV)
1080i (HDTV)
Formati i zëritStereo
Transmetimi i parë19 mars 2018
Transmetimi origjinalduke vazhduar
Lidhje të jashtme
Faqja e rrjetit

PërmbledhjaRedakto

Zejnepe dhe Jëlldëz janë dy motra që jetojnë në Stamboll. Edhe pse ato janë motra, ato janë ndryshe nga njëra tjetra. Zejnepe punon si ndihmëse në një kompani. Kur kompania punon me një tjetër kompani, Zejnepe fillon të punon me një biznesmenë Alihan. Alihan është arrogantë, i pasur dhe nuk e ndalon veten duke i lënduar të tjerët. Në ditën e parë, Alihan dhe Zejnepe luftojnë me njërin-tjetrin. Alihan e pëlqen sjelljen e Zejnepes dhe fillon të shfaq ndjenja për të.

Në anën tjetër, Jëlldëz ka një ëndërr që të ketë jetë të pasur. Në mënyrë që të jetë afër njerëzve të pasur, ajo punon si kamariere në një restaurant të njohur. Ajo ka filluar të ketë një lidhje me një të pasur dhe dëshiron që të martohet me të që t'i largohet jetës me të ardhurat e ulët. Megjithatë, ajo kupton se i dashuri i saj nuk e ka ndonjë qëllim të martohet me të.

Jeta e Jëlldëzit ndryshon dramatikisht kur ajo merr një ofertë pune nga mbretëresha e shoqërisë së lartë, Ender. Ender është e martuar me një të pasur, Halit. Ajo është gruaja e tretë e Halitit dhe jeton së bashku me djalin e saj dhe me dy vajza (nga martesa e kaluar). Në sytë e njerëzve, Ender dhe Halit janë një çift i lumtur, por në realitet ata nuk e dojnë njërin-tjetrin dhe kanë konflikt gjatë gjithë kohës.

Ender dëshiron të divorcohet nga burri i saj, por pa humbur statusin e saj shoqëror dhe financiar. Ajo din se burri i saj është i mençur. Halit është divorcuar dy herë pas i dhënë grave të tyre ndonjë kompensim. Ender nuk dëshiron të ketë fatin si dy ish-gra të Halitit dhe për këtë arsye ajo bën një plan.

Sipas planit të Ender, ajo merr Jëlldëzin dhe e bën si ndihmëse të Halitit. Ajo bën atë që ta josh Halitin dhe të ketë lidhje romantike me të. Jëlldëzi pranon ofertën e Enderit, por edhe ajo ka planet e saja. Vendimi i saj nuk ndikon vetëm në jetën e saj, por edhe motrës së saj, Zejnepes.[1]

Plani i Enderit dështon kur Haliti e kuptoi dëshirën e saj që të divorcohej. Pastaj Haliti u divorcua nga Enderi me konflikt, dhe u fejua me një vajzë që quhej Shahika. Enderi dhe Jëlldëzi u bënë bashkë që Haliti të ndahej nga Shahika dhe kështu u shkaktuan shumë probleme dhe vuajtje, Më pas Enderi dhe Jëlldëzi u hidhëruan me njëra - tjetrën dhe shkaku se mendonin se e kishin mashtruar njëra tjetrën.

Ender, Jëlldëz dhe Shahika që të njejtën ditë planifikuan që të martoheshin me Halitin por Ender u martua me Halitin mirëpo Halit vdes si pasojë e rrëzimit nga shkallët dhe Shahika e josh Enderen duke menduar se Haliti është gjallë.

AktorëtRedakto

Aktorët Personazhi Epizodet
Şevval Sam Ender Çelebi 1-
Eda Ece Jëlldëz Kujuxhu 1-
Vildan Vatansever Ajsel 1-
Biran Damla Yılmaz Kumru Jëldërëm 111-
Murat Aygen Doan Jëldërëm 111-
Ceyhun Mengiroğlu Ekin Önder 130-
Sena Yıldız Gamze 131-
Şebnem Dönmez Handan Këlëç
Can Ceylan Murat 141-
Barış Aytaç Xhaner Çelebi 2-
Serkan Rutkay Ayıköz Emir Jyksel 3-
Melisa Doğu Asuman Jëllmaz 8-
Kuzey Gezer Halit Xhan Argun 51-

Personazhet e përfunduarRedakto

Aktorët Personazhi Epizodet
Nesrin Cavazade Shahika Ekinxhi 44-108
Berk Oktay Çagataj Kujuxhu 86-146
Erdal Özyağcılar Hasan Ali Kujuxhu 86-110
Gülenay Kalkan Feride Tashkën 86-110
Bahtiyar Memili Sedai 86-146
Gamze Atay Gyler 86-110
Hayati Akbaş Hajati 92-110
Emre Dinler Omer Kurtollu 102-132
Ece Dizdar Fejza Ustundag 110-126
Barış Kılıç Kaja Ekinxhi 37-86 & 106-110
Nilperi Şahinkaya - Şafak Pekdemir Zehra Argun 1- 110
Selin Uzal Diana 105-107
Mert Altınışık Mahmut Haznedar 86-102
Can Nergis Mert Kara 75-102
Ahmet Haktan Zavlak Erim Argun 2 75-86
Buçe Buse Kahraman Lila Argun 2 48-86
Talat Bulut Halit Argun 1-57
Doğaç Yıldız Jigit Ekinxhi 44-84
Gökhan Alkan Kerim Inxhesu 72-83
Hakan Karahan Nadir Këllëç 57-72
İlber Uygar Kaboğlu Erim Argun 1 1-67
Tuvana Türkay Lejla 48-61
Nilgün Türksever Zerrin Tashdemir 1-47 & 64-67
Cavit Çetin Güner Hilmi 54-56
Zeynep Bastık Irem 23-33, 69
Sinan Eroğlu / Ahmet Kayakesen Hakan Kurtullush 1-47
Onur Tuna Alihan Tashdemir 1-46
Tufan Günaçan Gazetari Xhynejt 9-15
Sevda Erginci Zejnep Tashdemir 1-46
Erdem Kaynarca Dyndar 27-40
Tolga Sala Kurban 27-40
Sarp Can Köroğlu Kemal 15-37
Ebru Şahin Hira 14-23
Yeliz Şar Defne 14-19
Gün Akıncı Xhem 10-18
Kıvanç Kasabalı Sinan 1-14
İrem Kahyaoğlu Shengyl Dogan 1-13
Tuğçe Koçak Lal Uzun 1-12

TransmetimiRedakto

Sezoni Dita dhe ora Fillimi i sezonit Fundi i sezonit Kanali
Sezoni i parë E hënë 20.00 19 mars 2018 4 qershor 2018 FOX
Sezoni i dytë E hënë 20.00 10 shtator 2018 27 maj 2019 FOX
Sezoni i tretë E hënë 20.00 9 shtator 2019 23 mars 2020 FOX
num_seasons i katërt E hënë 20.00 7 shtator 2020 10 maj 2021 FOX
Sezoni i pest E hënë 20.00 13 shtator 2021 13 qershor 2020 FOX

ReferimeRedakto

  1. ^ "Forbidden Fruit (Yasak Elma)" (në anglisht). Marrë më 27 qershor 2018.

Lidhje të jashtmeRedakto