Ylöjärvi

qytet në Finlandë

Ylöjärvi është qytet që ndodhet në Finlandën Perëndimore, 14 kilometra në perëndim të Tempere dhe 189 kilometra në veri të Helsinkut. Ylöjärvi ka 32.606 banorë (30 qershor 2015) dhe ka 1.324.09 kilometra katrorë (sipërfaqja), poashtu ka 208.62 km2 ujë. Dendësia e kësaj qytetit është 29.23 banorë km2.

Ylöjärvi
Ylöjärven kaupunki
Qytet
Libraria në Ylöjärvi
Libraria në Ylöjärvi
Stema zyrtare e {{{official_name}}}
Popullsia
 • Gjithsej32,606
Faqja zyrtarehttp://www.ylojarvi.fi/

Ylöjärvi është themeluar si komunë në vitin 1869, pastaj më 1 janar 2004 u bë qytezë.

Komuna Viljakkala u bashkua me Ylöjärvi më 1 janar 2007, ndërsa komuna Kuru u bashkua më 1 janar 2009.

GjeografiaRedakto

Ylöjärvi ka 393 liqenj. Liqenj të mëdhenj janë Näsijärvi, Karhejärvi dhe Kuusjärvi.

BinjakëzimetRedakto

Shiko edheRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto