Ylldren Ibrahimaj (lindur 24 dhjetor 1995) është një futbollist profesionist kosovar që luan si mesfushor për klubin norvegjez Viking dhe për Kombëtaren e Kosovës.

Ylldren Ibrahimaj
Të dhënat vetjake
Emri i plotëYlldren Ibrahimaj
Datëlindja24 dhjetor 1995
VendlindjaArendal, Norvegji
Gjatësia1.78 m (5 ft 10 in)
PozicioniMesfushor
Të dhënat e klubit
Klubi aktual
Viking
Numri20
Karriera me të rinjtë
0–2011IK Grane
Karriera me klube*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
2012–2017Arendal129(14)
2018Mjøndalen15(1)
2018–Viking53(8)
Karriera ndërkombëtare
2019–Kosova1(0)
*Ndeshjet dhe golat me klubet llogariten vetëm për ligën vendase – redaktuar më 25 nëntor 2019
‡ Ndeshjet dhe golat me ekipin kombëtar të redaktuar më 13 janar 2020

Karriera në klub Redakto

Karriera e hershme Redakto

Ibrahimaj ishte pjesë e ekipit të të rinjve të IK Grane deri më 2011. Që nga viti 2012, ai luajti për klubin e vendlindjes së tij, Arendal për pesë vjet dhe bëri 129 paraqitje në ligë. Më 22 dhjetor 2017, Ibrahimaj iu bashkua 1. divisjon me ekipin Mjøndalen, me një kontratë katërvjeçare.[1]

Viking Redakto

Më 20 korrik 2018, Ibrahimaj iu bashkua Viking në 1. divisjon, me një kontratë dy vjeç e gjysmë.[2] Dy ditë më vonë, ai bëri debutimin e tij në fitoren 4–1 në shtëpi kundër Jerv pasi erdhi si zëvendësues në minutën e 77-të në vend të Usman Sale.[3]

Karriera ndërkombëtare Redakto

Më 22 maj 2019, Ibrahimaj mori një thirrje nga Kosova për ndeshjet kualifikuese të UEFA Euro 2020 kundër Malit të Zi dhe Bullgarisë,[4] ai nuk është i disponueshëm në ndeshjen kualifikuese të UEFA Euro 2020 kundër Malit të Zi që FIFA nuk lejon të luajë për Kosovën për shkak të problemeve me dokumentacionin.[5]

Statistikat e karrierës Redakto

Klub Redakto

Redaktuar më 24 nëntor 2019 [6][7]
Paraqitjet dhe golat sipas klubeve, sezoneve dhe garave
Klubi Sezoni Liga Kupa Kontinentale Tjera Total
Divizioni Apps Goals Apps Goals Apps Goals Apps Goals Apps Goals
Arendal 2012 3. divisjon 4 0 1 0 5 0
2013 2. divisjon 24 1 1 0 25 1
2014 24 1 2 0 26 1
2015 24 2 3 1 27 3
2016 25 8 1 0 26 8
2017 1. divisjon 28 2 2 3 30 5
Total 129 14 10 4 139 18
Mjøndalen 2018 1. divisjon 15 2 3 1 18 3
Total 15 2 3 1 18 3
Viking 2018 1. divisjon 11 3 0 0 11 3
2019 Eliteserien 27 3 6 2 33 5
2020 Eliteserien 15 2 0 0 15 2
Total 53 8 6 2 59 10
Total në karrierë 197 24 19 7 216 31

Nderime Redakto

Klub Redakto

Viking
  • 1. divisjon: 2018
  • Kupa Norvegjeze e Futbollit: 2019

Referime Redakto

  1. ^ "Henter Arendal-stjerneskudd" (në norvegjisht). Mjøndalen IF. 22 dhjetor 2017.
  2. ^ "Velkommen, Ylldren!" (në norvegjisht). Viking FK. 20 korrik 2018.
  3. ^ "Viking–Jerv" (në norvegjisht). Norwegian Football Federation. 22 korrik 2018.
  4. ^ "Bernard Challandes publikon listën e futbollistëve për dy ndeshjet e qershorit". Football Federation of Kosovo. 22 maj 2019. Arkivuar nga origjinali më 26 maj 2019. Marrë më 26 gusht 2020.
  5. ^ "Challandes: Dy prurjet e reja të Kosovës, s'do të mund të luajnë kundër Malit të Zi". Gazeta Express. 6 qershor 2019. Arkivuar nga origjinali më 7 qershor 2019. I pyetur nga gazetarët për tri prurjet e reja, Ibrahimaj, Dresheviq dhe Hadergjonaj, Challandes ka thënë se përveç Hadergjonajt, dy lojtarët e tjerë nuk do të paraqiten kundër Malit të Zi. Dresheviq dhe Ibrahimaj, nuk do të paraqiten pasi që ende nuk është kompletuar dokumentacioni i FIFA-s, kurse për Hadergjonaj – ai është gati për të luajtur, ka thënë Challandes
  6. ^ Ylldren Ibrahimaj në Soccerway. Marrë më 22 May 2019.
  7. ^ "Ylldren Ibrahimaj" (në norvegjisht). AltomFotball. Marrë më 22 maj 2019.

Lidhje të jashtme Redakto