Ymer Pula (lindi më 20.11.1921-01.2010).Figurë politike e periudhës komuniste.Ymer Pula u lind në Gjakovë dhe u bë anëtar i partisë komuniste jugosllave në vitin 1941.U diplomua në ekonomi në Universitetin e Beogradit dhe dha mësim në shkolla të mesme në Kosovë.Ishte anëtar i këshillit ekzekutiv të partisë komuniste në Kosovë nga 1945-1967 dhe ishte këshilltar i lartë për çështjet ekonomike. Ymer Pula ishte anëtar i këshillit ekzekutiv për Sërbinë deri në vitin 1971 si dhe anëtar i qeverisë jugosllave.Nga maji 1982 deri më 5 maj 1984 ishte edhe kryetar i këshillit ekzekutiv në Kosovë,pra praktikisht kryeministër i Kosovës,për një periudhë dyvjeçare.[1]

ReferimetRedakto

  1. ^ Pula, Ymer (2011). Fjalori Historik i Kosovës. Tiranë: Skenderbeg Books. ISBN 978999351701 Shiko vlerën e |isbn=: gjatësia (Ndihmë!). Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)