Yoshiwara (吉原) ishte një yūkaku (distrikti i dritave të kuqe) i famshëm në Edo, Tokio e sotme, Japoni. E themeluar në vitin 1617, Yoshiwara ishte një nga tre distrikte të licencuara dhe të njohura me drita të kuqe të krijuara gjatë fillimit të shekullit të 17-të nga shogunati Tokugawa, së bashku me ShimabaraKioto në vitin 1640[1] dhe ShinmachiOsaka.[1]

Koha e lulëzimit të qershisë në Nakanocho të Yoshiwara nga Utagawa Hiroshige që përshkruan rrugën kryesore të rreshtuar nga shtëpitë e kënaqësisë, rreth 1848-1849
Gratë e Yoshiwara, foto gjatë periudhës Meixhi

Krijuar nga shogunati për të kufizuar shijet dhe për të sekuestruar klasat nouveau riche chōnin (tregtarë), argëtimi i ofruar në Yoshiwara, krahas distrikteve të tjera të licencuara, përfundimisht do të shkaktonte krijimin e geishave, të cilët do të bëheshin të njohur si shoqëruesit në modë të klasat chōnin dhe në të njëjtën kohë shkaktojnë vdekjen e oiranit, kurtezanëve të klasës së lartë të rretheve me drita të kuqe.

Historia Redakto

Yoshiwara u krijua më 1617 me urdhër të shogunatit Tokugawa, duke kufizuar prostitucionin në distrikte të caktuara në qytet. Yoshiwara origjinale ndodhej pranë asaj që tani njihet si Nihonbashi, afër fillimit të rrugës Tōkaidō, rruga kryesore për në Kioton perëndimore, Në vitin 1656, për shkak të nevojës për hapësirë ndërsa qyteti rritej, qeveria vendosi të zhvendoste Yoshiwara, me plane që po bëheshin për ta zhvendosur distriktin në vendndodhjen e tij aktuale në veri të Asakusa në periferi të qytetit.

Pasi u krijua disa dekada më parë, distrikti origjinal Yoshiwara u dogj, së bashku me pjesën më të madhe të qytetit më 1657. Ajo u rindërtua më pas në vendndodhjen e saj të re, të quajtur "Shin Yoshiwara" ("Yoshiwara e re"), vendndodhja e vjetër duke u njohur si "Moto Yoshiwara" ("Yoshiwara origjinale"), megjithëse emërtimi "i ri" u hoq përfundimisht, me distrikti i rindërtuar duke u bërë i njohur thjesht si Yoshiwara.[2]

Yoshiwara ishte shtëpia e rreth 1,750 grave në shekullin e 18-të, me të dhënat e rreth 3,000 grave nga e gjithë Japonia në të njëjtën kohë. Shumë prej tyre zakonisht dërgoheshin në shtëpinë e tyre publike; nëse kontraktohej nga prindërit e tyre, shpesh do të merrej një paradhënie më e madhe. Megjithëse kontratat shpesh nuk zgjatën më shumë se pesë deri në dhjetë vjet. Megjithatë, një numër i konsiderueshëm ose i përmbushën kontratat e tyre dhe u martuan me një klient, shkuan në punë të tjera (përfshirë forma të tjera prostitucioni), ose u kthyen në shtëpitë e tyre familjare. Në këto raste, pagesat paradhënie që merrnin prindërit e një gruaje mund të përdoreshin për të financuar prikën e saj.[3] Pavarësisht kësaj, shumë gra gjithashtu vdiqën nga sëmundjet seksualisht të transmetueshme, ose pas abortit të dështuar, përpara se të përfundonin kontratat e tyre.[4]

Nëse zgjidhet për të marrë trajnimin e duhur në moshë të re, një vajzë e punësuar në një bordello mund të bëhet nxënëse e një kortezane të rangut të lartë; kur vajza ishte mjaft e vjetër dhe kishte përfunduar stërvitjen e saj, ajo do të bëhej vetë kurtezane dhe do të ngjitej në rangun e saj. Një tjetër rrugë drejt suksesit dhe lirisë eventuale për një grua që punonte në Yoshiwara ishte që një burrë i pasur të blinte kontratën e saj nga shtëpia publike dhe kështu ta mbante atë si gruan ose dashnoren e tij; Një rrugë e mëtejshme do të ishte që një grua të punonte mjaftueshëm me sukses sa të mund të blinte lirinë e saj, megjithëse kjo ishte një dukuri e pazakontë dhe e rrallë.

Klasat shoqërore nuk ishin të ndara rreptësisht në Yoshiwara; një njeri i zakonshëm me para të mjaftueshme do të shërbehej si i barabartë me një samurai, dhe megjithëse samurai dekurajohej të hynte në Yoshiwara, ata shpesh e bënin këtë, e vetmja kërkesë ishte që armët e tyre të liheshin në hyrje të qytetit. Sipas ligjit, klientët e shtëpive publike lejoheshin të qëndronin vetëm për një natë dhe një ditë në të njëjtën kohë. Ashtu si të gjitha politikat zyrtare për Yoshiwara, kjo zbatohej rrallë.

 
Jōkan-ji: varrezat e saj janë vendipushimi i mijëra prostitutave në Yoshiwara

Megjithë reputacionin e Yoshiwara dhe kurtizaneve të saj të rangut më të lartë, shumica e prostitutave që punonin në zonë vinin nga familje të varfra, do të shfrytëzoheshin zakonisht dhe ishin aq të varfra sa, kur të vdisnin, trupat e tyre do të silleshin në mënyrë anonime në tempullin Jōkan-ji dhe lënë në hyrjen e pasme, një varrim i duhur është shumë i shtrenjtë për t'u përballuar. Prandaj, tempulli u bë i njohur edhe si 'Nage-komi dera' ('Tempulli i flaktë'); një memorial në tempull për mijëra prostituta anonime të Yoshiwara-s u shenjtërua në epokën Meixhi.[5]

Njerëzit dhe shërbimet Redakto

Njerëzit e përfshirë në mizu shōbai (水商売, "tregtia e ujit") do të përfshinin hōkan (komedianët), aktorë kabuki, kërcimtarë, dandies, grabujë, vajza çaji, Kanō (piktore të shkollës zyrtare të pikturës), kurtezanë që banonin në seirō (shtëpi të gjelbra) dhe geisha në okiya e tyre.

Punëtorët e seksit që gjenden në Yoshiwara do të përbëheshin nga yūjo (fjalë për fjalë. "gruaja e kënaqësisë"; prostitutat e rangut të distriktit), kamuro (studentet e reja), shinzō (studentet femra të larta), hashi-jōro (kurtezanet e rangut më të ulët), kōshi-jōro (kurtezanë të rangut të lartë pak më poshtë tayū), tayū (kurtezanë të rangut të lartë), oiran, yarite (kaperonët më të vjetër për një oiran) dhe yobidashi që zëvendësoi tayū kur u çmuan jashtë tregut.

Përveç kurtezanëve, kishte edhe geisha, geisha praktikante, otoko geisha (geisha meshkuj), danna (mbrojtës të një geishe) dhe menaxhere femra të çajtores dhe okiya. Linjat midis geishës dhe kurtizaneve u hoqën zyrtarisht ashpër menjëherë pas fillimit të profesionit të geishës; u miratuan ligje që ndalonin një geishe të përfshihej seksualisht me një klient. Në realitet ekzistonin një sërë përjashtimesh, me geisha që varionin nga pak më shumë se vetë yūjo tek geisha që ofronin vetëm argëtim dhe shoqëri artistike.[1]

Në kulturën popullore Redakto

 • Akti i dytë i operës së Pietro Mascagni Iris (1898) është vendosur në Yoshiwara.
 • Yoshiwara" është emri i distriktit futuristik të dritave të kuqe në filmin klasik gjerman pa zë "Metropolis" (1927).
 • Filmi francez i vitit 1937 Yoshiwara, me regji nga Max Ophüls, është vendosur në Yoshiwara në mesin e shekullit të 19-të.
 • Filmi japonez i vitit 1956 Rruga e Turpit, me regji nga Kenji Mizoguchi, zhvillohet në Yoshiwara në mesin e shekullit të 20-të.
 • Filmi japonez i vitit 1955 Takekurabe, me regji nga Heinosuke Gosho, është vendosur në Yoshiwara në vitet e para të periudhës Meixhi.
 • Yoshiwara shfaqet rregullisht në anime Gin Tama.
 • Në një kapitull anësor të Rurouni Kenshin, Shishio Makoto takoi të dashuren e tij Komagata Yumi në Yoshiwara. Yumi punonte si oiran e rangut të lartë atje.
 • Në mangën josei Oiran Chirashi, protagonisti Haru Hanamori udhëton me kohë në periudhën Edo Yoshiwara dhe bëhet një oiran.
 • Disku i grupit francez xhaz-progresiv Ghost Rhythms' Live at Yoshiwara (2019), në Cuneiform Records, është emëruar pas Klubit Yoshiwara në filmin klasik gjerman pa zë Metropolis (1927).
 • Soundtrack japoneze për videolojën Silent Hill 4: The Room, i kompozuar nga Akira Yamaoka, përfshin dramën audio Shi i pashmangshëm në Yoshiwara të transmetuar nga Teisui Ichiryusai. Kënga është një kaidan e vendosur në epokën Edo për një grua që mashtrohet dhe e dërgon vajzën e saj të bëjë punë shërbyese për një të afërm, pa e ditur se do të detyrohet të punojë në një bordello.
 • Distrikti me drita të kuqe në Yoshiwara shërben si mjedis për sezonin e dytë (me nëntitull 遊郭編; Yūkaku Hen) të animes Demon Slayer: Kimetsu no Yaiba.[6][7]
 • Distrikti me drita të kuqe të Yoshiwara ishte një mjedis i përsëritur në mangën Jin nga Motoka Murakami.

Referime Redakto

 1. ^ a b c Avery, Anne Louise. Flowers of the Floating World: Geisha and Courtesans in Japanese Prints and Photographs, 1772–1926 [Exhibition Catalogue] (Sanders of Oxford & Mayfield Press: Oxford, 2006)
 2. ^ Cecilia Segawa Seigle, Amy Reigle Newland, et al., A Courtesan's Day: Hour by Hour (Hotei, Amsterdam, 2004), pp. 9–11.
 3. ^ Embree, John F. Suye Mura: a Japanese Village, Ann Arbor: Center for Japanese Studies University of Michigan, 1995.
 4. ^ Sone Hiromi. “Prostitution and Public Authority in Early Modern Japan,” in Women and Class in Japanese History, edited by Hitomi Tonomura, Anne Walthall, and Haruko Wakita. 169-85. Ann Arbor: Center for Japanese Studies the University of Michigan, 1999.
 5. ^ "The "Throw-Away Temple" - Jim O'Connell Photographs, The Blog" (në anglisht). 16 qershor 2010. Arkivuar nga origjinali më 16 qershor 2010.
 6. ^ "Demon Slayer: Kimetsu no Yaiba Manga Gets New TV Anime This Year". Anime News Network (në anglisht). Marrë më 2021-02-14.
 7. ^ Harding, Daryl. "Demon Slayer: Kimetsu no Yaiba TV Anime Season 2 Premieres in 2021". Crunchyroll (në anglisht). Marrë më 2021-02-14.