Lil albanicum 1aEB Griechenland Katarapass 14 06 00.jpg

Zambaku shqiptar (Lilium albanicum) është bimë me bulb, me një 30-40 cm. Gjethet janë vizake, majëmprehta, me 7 nervura, gjysmë-pushtuese. Lulet janë të vetmuara, rrallë 2-3 dhe të varura. Tepalet janë ngjyrë të verdhë ari, pa njolla përsipër, të harkuara deri të spërveshura. Thekët janë shumë të dalë dhe të varur. Pjalmoret janë ngjyrë portokalli. Fenologjia perfshin muajt maj-korrik. Kjo bimë është endemike.[1][2][3][4][5]

Përhapja Kjo bimë barishtore gjendet në kullota e livadhe subalpine dhe alpine.

Statusi Zambaku shqiptar është pjesë e Listës së Kuqe të Flores si lloj i rrezikuar (EN).

Shih edheRedakto

LiteraturaRedakto

  • Griesebach. August Heinrich Rudolf 1839. Spicilegium Florae Rumelicae et Bithynicae Exhibens Synopsin Plantarum quas in aest. 1839 legit Auctor A. Grisebach 2: 385.
  • Carl Feldmaier, Judith McRae: Die neuen Lilien, 1982, ISBN 3-80016-121-4
  • I. Resetnik, Z. Liber, Z. Satovic, P. Cigic, T. Nikolic: Molecular phylogeny and systematics of the Lilium carniolicum group (Liliaceae) based on nuclear ITS sequences, in: Plant Systematics and Evolution, 265: 45–58 (2007)

Lidhje të jashtmeRedakto

ReferimeRedakto

  1. ^ Murat Xhulaj. Praktikat mësimore në Botanikë.
  2. ^ Roskov Y., Kunze T., Orrell T., Abucay L., Paglinawan L., Culham A., Bailly N., Kirk P., Bourgoin T., Baillargeon G., Decock W., De Wever A., Didžiulis V. (ed) (2014). "Species 2000 & ITIS Catalogue of Life: 2014 Annual Checklist" (në anglisht). Species 2000: Reading, UK. Marrë më 26 maj 2014.Mirëmbajtje CS1: emra të shumëfishtë: lista e autorëve (link) Mirëmbajtje CS1: tekst shtesë: lista e autorëve (link)
  3. ^ Griseb., 1846 In: Spic. Fl. Rumel. 2: 385
  4. ^ WCSP: World Checklist of Selected Plant Families
  5. ^ The Plant List (2010). "Lilium albanicum" (në anglisht). Marrë më 20 korrik 2013.