Çağatay Ulusoy (lindi më 23 shtator 1990) është aktor dhe model turk, i cili, karrierën e aktrimit e filloi në serialin televiziv Adını Feriha Koydum (2011-2012). Prej atëherë, ai ka pasur edhe disa role të tjera si në Medcezir dhe së fundi edhe në serialin İçerde. Gjithashtu luajti rolin kryesor në serialin e parë turk në platformën Netflix, Mbrojtësi.

Çağatay Ulusoy
Cagatay ulusoy.jpg
U lind në23 shtator 1990 (31 vjet)
PunësimiAktor, model
Vite aktiviteti2009–prezent
ÇmimetModeli më i Mirë i Turqisë (2010)
Faqja në rrjetcagatayulusoy.com.tr

Jeta dhe karrieraRedakto

Ulusoy lindi në Stamboll, Turqi.[1] Familja e tij e nënës është me origjinë boshnjake dhe babai i tij është me origjinë turke nga Bullgaria. Babai i tij emigroi në Turqi kur ishte 10 vjeç.[2] Ai ka një vëlla më të vogël të quajtur Atalay.[3] Pas mbarimit të shkollës së mesme, Ulusoy fillimisht filloi studimet në Departamentin e Universitetit të Stambollit për Dizajnin e Kopshteve dhe Peizashit. Si student, ai filloi të punojë si model në moshën 19 vjeç. Në vitin 2010, ai fitoi një konkurs modelimi në Turqi dhe u emërua Best Model of Turkey.[4][5] Në të njëjtën natë që ai u emërua modeli më i mirë i vitit, ai mori ofertën e tij të parë për aktrim për serialin televiziv Adini Feriha Koydum. Në vitin 2011 ai xhiroi filmin e tij të parë Anadolu Kartallari, në një rol mbështetës. Më herët në të njëjtin vit, Ulusoy luajti në serinë Adını Feriha Koydum si kryesor duke luajtur Emir Sarrafollu.[6] Ndërsa dy sezonet e para të serialit ishin të suksesshme, sezoni i tretë që transmetohet me një titull tjetër Emir'in Yolu,[7] ishte më pak i suksesshëm dhe për shkak të vlerësimeve të ulëta, u anulua pas disa episodeve më 2012.

Më 25 janar 2013, 30 aktorë turq, përfshirë Çağatay Ulusoy, u morën në arrest për një hetim droge nga policia e narkotikëve në Stamboll.[8][9]

Në vitin 2012, Ulusoy xhiroi një film të shkurtër, Paranoia. Nga 2013 deri në 2015, ai luajti rolin kryesor Jaman Koper në Medcezir, i bazuar lirshëm në The O.C. Nga viti 2016 deri në 2017, Ulusoy luajti rolin kryesor në serialin televiziv İçerde (pjesërisht i bazuar në filmin The Departed).[10]

Në vitin 2016 së bashku me Leyla Lydia Tuğutlu, Ulusoy xhiroi filmin Delibal. Në të njëjtin vit ai u bë fytyra e "Colin's" në Turqi dhe me modelen e Victoria's Secret Taylor Hill vepruan në Bize Uyar komerciale për kompaninë.[11]

Midis viteve 2018-2020, ai luajti rolin kryesor Hakan në serialin e cila u transmetua në platformën Netflix, Mbrojtësi.[12]

FilmografiaRedakto

Filma
Viti Titulli Roli Shënimet
2011 Anadolu Kartalları Ahmet Onur Roli kryesor
2015 Delibal Barësh Ajaz Roli kryesor
2021 Kağıttan Hayatlar Mehmet Roli kryesor Netflix
Seriale
Viti Titulli Roli Shënimet Programi
2011-2012 Adını Feriha Koydum Emir SarrafoLlu Roli kryesor Show TV
2012 Emir'in Yolu
2013-2015 Medcezir Jaman Koper Roli kryesor Star TV
2016-2017 İçerde Sarp Jëllmaz Roli kryesor Show TV
2020 Menajerimi Ara Vetëvetja Roli mysafir Star TV
2022- Süslü Korkuluk Roli kryesor TV8
Internet
Viti Titulli Roli Shënimet Platform
2018-2020 Mbrojtësi Hakan Demir / Mbrojtësi Roli kryesor Netflix
2021 Yeşilçam Semih Atesh Roli kryesor BluTV
Reklam
Viti Kompania Produkti Burimi
2016 Colin's Kıyafet [13]
Regjisori
Viti Projekti Lloji Shënimet
- Birdie Fulm i shkurtër Regjisor/Skenari[14]

ReferimeRedakto

 1. ^ "Cagatay Ulusoy Biography" (në turqisht). Sabah. Marrë më 15 janar 2017.
 2. ^ https://gq.com.tr/roportaj/cagatayin-gelgitleri
 3. ^ "Çağatay Ulusoy: Kadınlar beni seksi mi buluyormuş?". Hürriyet (në turqisht). 26 dhjetor 2015. Marrë më 15 janar 2017.
 4. ^ "Best Model of Turkey" (në turqisht). Arkivuar nga origjinali më 8 korrik 2012. Marrë më 15 janar 2017.
 5. ^ "Benim hayatım bir gecede değişti". Sabah (në turqisht). 30 maj 2011. Marrë më 8 korrik 2013.
 6. ^ "Adini Feriha Koydum" (në turqisht). Diziler. Marrë më 15 janar 2017.
 7. ^ "Emir'in Yolu" (në turqisht). Turkweb.TV. Arkivuar nga origjinali më 18 janar 2013. Marrë më 15 janar 2017.
 8. ^ "38 People, İncluding Turkish Celebrities, Detained İn Anti-drug Operation". Haberler.com (në anglisht).
 9. ^ "Çağatay Ulusoy'un uyuşturucu davasında gelişme Hollywood yerine hapse..." (në turqisht).
 10. ^ "Çağatay Ulusoy's new tv series: İçeride – Inside" (në anglisht). Do You Know Turkey. 20 shtator 2016. Marrë më 15 janar 2017.
 11. ^ "Çağatay Ulusoy ve Taylor Hill aynı reklamda" (në turqisht). CNN Türk. 15 prill 2016. Arkivuar nga origjinali më 20 gusht 2016. Marrë më 30 maj 2016.
 12. ^ "The Protector / Hakan: Muhafız'da şaşırtan vedalar (Spoiler uyarısı)". ntv.com.tr (në turqisht). 6 maj 2019. Marrë më 4 janar 2020.
 13. ^ "Arşivlenmiş kopya" (në turqisht). Arkivuar nga origjinali më 20 gusht 2016. Marrë më 30 maj 2016.
 14. ^ "2021 Oxford Film Festival". 2021oxff.eventive.org (në turqisht). Arkivuar nga origjinali më 18 shkurt 2021. Marrë më 20 shkurt 2021.