The Departed është film amerikan i vitit 2006 me regji të Martin Scorsese. Është rixhirim i filmit 2002 Infernal Affairs.[2] The Departed ishte një sukses kritik dhe komercial dhe fitoi disa çmime, duke përfshirë katër çmime OskarAcademy Award i 79-të.[3] Mark Wahlberg ishte gjithashtu nominuar për aktorin më të mirë mbështetës.

The Departed

Viti 2006
Regjia Martin Scorsese
Prodhimi Brad Pitt
Brad Grey
Graham King
Skenari William Monahan
Bazuar në Infernal Affairs
Në rolet kryesore Leonardo DiCaprio
Matt Damon
Jack Nicholson
Mark Walhberg
Martin Sheen
Ray Winstone
Vera Farmiga
Anthony Anderson
Alec Baldwin
Muzika Howard Shore
Kinematografia Michael Ballhaus
Montazhi Thelma Schoonmaker
Studioja kinematografike {{{studio}}}
Shpërndarë nga Warner Bros.
Data e daljes në kinema 26 shtator 2006 (Teatri Ziegfeld)
6 tetor 2006 (Shtetet e Bashkuara)
Kohëzgjatja 151 minutes[1]
Shteti Flag of United States.svg SHBA
Gjuha Anglisht
Vlerësimi
Buxheti 90 milionë dollarë[1]
Fitimet 291.5 milionë dollarë[1]
Paraprihet nga
Pasohet nga

PërmbledhjaRedakto

Billy Costigan është një polic i ri i lindur në South Boston. Ai është rekrutuar nga një njësi speciale e policisë për të infiltruar një nga udhëheqësit e mafias të Bostonit të udhëhequr nga Francis Costello. Ndërsa Billy po përpiqet të marrë Costello për t'i besuar atij, një tjetër oficer i ri i policisë, Colin Sullivan, bën një karrierë të shpejtë me policinë e shtetit. Colin është gjithashtu nga rrugët e Bostonit dhe është një nga një grusht policie elite në forcën speciale që do të marrë Costello të bjerë. Ajo që eprorët e tij nuk e dinë është se Colin aktualisht punon për Costello dhe siguron që bosi i gangsterëve është gjithmonë një hap përpara policisë. Të dy burrat janë thellësisht të përfshirë në jetën e tyre të dyfishtë dhe mbledhin informacion mbi të gjitha planet dhe kontraceptimet në aktivitetet që ata infiltrojnë. Por kur është e qartë për të dy gangsterët dhe policinë se ka një tradhtar mes tyre, Billy dhe Colin jetojnë nën kërcënimin e vazhdueshëm për t'u zbuluar nga armiku. Të dyja tani duhet të zbulojnë shpejt identitetin e tjetrit në kohë për të shpëtuar veten.

LuajtënRedakto

ReferimetRedakto

  1. ^ a b c "The Departed (2006)". Box Office Mojo. Marrë më qershor 22, 2011. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Infernal Affairs vs. the remake, The Departed". Film.com. Marrë më 20 shtator 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "2007". Oscars.org - Academy of Motion Picture Arts and Sciences. Marrë më 22 shkurt 2016. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtmeRedakto