Academy Award i 79-të, (Ceromonia e Oskarit 2007 / orig. 79th Academy Awards), u mbajt më 25 shkurt të vitit 2007 në Kodak Theatre në Los Anxhelos. Është radha e 79-të e Annual Academy Awards. Në këtë vit shpërblehen filmat më të mirë të vitit të kaluar 2006.

Academy Award – 2007

PërmbledhjaRedakto

Si filmi më i miri u shpërblyer filmi The Departed i Martin Scorsese, si aktorja më e mirë kryesore u shpërblyer Helen Mirren për filmin The Queen, si aktori më i mirë kryesor u shpërblyer Forest Whitaker për filmin The Last King of Scotland, si aktori më i mirë dytësor u shpërblyer Alan Arkin për filmin Little Miss Sunshine, si aktorja më e mirë dytësore u shpërblyer Jennifer Hudson për filmin Dreamgirls dhe për regjinë më të mirë u shpërblyer Martin Scorsese për filmin The Departed.

PrezantimiRedakto

79th Academy Awards u prezantuar nga Ellen DeGeneres. Ellen ishte moderatorja e dyta pas Whoopi Goldberg të ceremonisë.

Nominime dhe FitimeRedakto

Filmi më i miriRedakto

prezantuar nga Diane Keaton dhe Jack Nicholson

Regjia më e mirëRedakto

prezantuar nga Steven Spielberg, George Lucas dhe Francis Ford Coppola

Aktori më i mirë kryesorRedakto

prezantuar nga Reese Witherspoon

Aktorja më e mirë kryesoreRedakto

prezantuar nga Philip Seymour Hoffman

Aktori më i mirë dytësorRedakto

prezantuar nga Rachel Weisz

Aktorja më e mirë dytësoreRedakto

prezantuar nga George Clooney

Skripti më i miri origjinalRedakto

prezantuar nga Kirsten Dunst dhe Tobey Maguire

Skripti më i miri i adaptuarRedakto

prezantuar nga Helen Mirren dhe Tom Hanks

Kamera më e miraRedakto

prezantuar nga Gwyneth Paltrow

Art direktimi më i miriRedakto

prezantuar nga Nicole Kidman dhe Daniel Craig

Projektues më i miri i kostumeveRedakto

prezantuar nga Emily Blunt dhe Anne Hathaway

Tingulli më i miriRedakto

prezantuar nga Jessica Biel dhe James McAvoy

Prerja më e mira e tingullitRedakto

prezantuar nga Steve Carell dhe Greg Kinnear

Prerja më e miraRedakto

prezantuar nga Kate Winslet

Makiazhi më i miriRedakto

prezantuar nga Jack Black, Will Ferrell dhe John C. Reilly

Efekti më i miri vizualeRedakto

prezantuar nga Naomi Watts dhe Robert Downey Jr.

Kënga më e miraRedakto

prezantuar nga Queen Latifah dhe John Travolta

Muzikë filmi më e miraRedakto

prezantuar nga Penélope Cruz dhe Hugh Jackman

Filmi më i miri i animuarRedakto

prezantuar nga Cameron Diaz

Filmi i shkurtë më i miri i animuarRedakto

prezantuar nga Abigail Breslin dhe Jaden Smith

Filmi më i miri i shkurtëRedakto

prezantuar nga Abigail Breslin dhe Jaden Smith

Filmi dokumentar më i miriRedakto

prezantuar nga Jerry Seinfeld

Filmi dokumentar i shkurtë më i miriRedakto

prezantuar nga Eva Green dhe Gael García Bernal

Filmi më i miri i huajRedakto

prezantuar nga Cate Blanchett dhe Clive Owen