Beyoncé Giselles Knowles-Carter, lindi më 4 shtator 1981Houston, Texas. Është një këngëtare dhe aktore amerikane. Ajo ka qenë anëtare e grupit muzikor Destiny's Child dhe është bashkëshortja e reperit të njohur Jay-Z. Këngëtarja ne vitin 2006 u nda nga grupi Destiny's Child për të vazhduar karrierën e saj solo si këngëtare. Albumi i saj i parë solo titullohet "Dangerously in love", i cili u publikua ne vitin 2003. Më pas Beyonce nxorri ne treg albumin e saj të dytë më 4 shtator 2006 i cili titullohej "B'Day" dhe u bë një nga albumet më të suksesshëm te vitit. Beyoncé e vazhdoi karrierën e saj me albumin "I Am...Sasha Fierce" gjatë 2009 dhe në 2011 nxori në treg "4". Në 2013, Knowles publikoi një album surprizë që mbante emrin e saj "Beyoncé" dhe pas tre vitesh gjen sukses me albumin dhe videon "Lemonade". Ne 16 qershor 2018 se bashku me jay-z nxori albumin e saj te 7 qe titullohet "Everything is love." Ka marrë 22 çmime grammy dhe eshte kengetarja me e nominuar dhe qe ka fituar me shume cmime ne mtv video music awards. Si dhe eshe quajtur nga forbes si kengetarja me ngjyre me e paguar.

Beyoncé
Ms. magazine Cover - Spring 2013.jpg
{{{titulli}}}
Informacione
EmriBeyoncé
Pseudonim(e)Queen B.
Lindja4 shtator 1981
PrejardhjaHouston, Texas U.S.AFlag of the United States.svg Houston, Texas, ShBA
ZhanriR&B Pop
Profesion(e)Këngëtare
producente
aktore
valltare
projektuese mode
modele
filantrope
LabelColumbia
Sony Urban Music
Vite aktiv1990(këndim)
2001(aktrim)
Bashkëpunim(e) meDestiny's Child
Jay-Z
Solange Knowles
Kelly Rowland
Michelle Williams
Webfaqja
[1]

FilmografiaRedakto

2002/2004Redakto

  • 2003 - Dangerously in Love („Work It Out”, „'03 Bonnie & Clyde”, „Crazy in Love”, „Baby Boy”, „Me, Myself and I”, „Naughty Girl”)
  • 2004 - Live at Wembley
  • 2003/2004 - Dangerously in Love World Tour
  • 2004 - Verizon Ladies First Tour (with Alicia Keys & Missy Elliott)

2005/2007Redakto

2008/2009Redakto

2010/2017Redakto

2011 - 4

2011 - 4 Deluxe Edition

2013- Mrs Carter Tour

2013 - Beyoncé (Album)

2014 - On The Run Tour

2016 - Lemonade (Album)

2016 - Formation Tour

Këngët më të njohura:Redakto

Me Destiny's Child:

Solo: