Tobias Vincent Maguire lindi më 27 qershor 1975Santa Monica, Kaliforni. Është një aktor amerikan dhe vlen si një nga më të talentuar të gjeneratës së tij.Ai njihet për interpretimin e personazhit të titullit nga trilogjia Spider-Man e Sam Raimit (2002–2007), një rol që ai e riprodhoi në Spider-Man: No Way Home të vitit 2021.

Tobey Maguire
U lind në
Tobias Vincent Maguire

27 qershor 1975
KombësiaAmerikan
TitulliTobey Maguire dhe Jennifer Meyer
(foto: David Shankbone)

Jeta e hershme dhe Familja Redakto

Tobias Vincent Maguire lindi më 27 qershor 1975, në Santa Monica, Kaliforni, nga Wendy Brown dhe Vincent Maguire.Prindërit e tij (të cilët janë të dy me prejardhje skoceze) u ndanë kur ai ishte dy vjeç, dhe Maguire kaloi pjesën më të madhe të fëmijërisë së tij duke jetuar me anëtarë të ndryshëm të familjes.

Karriera e Aktrimit Redakto

1989-1995 Karriera e hershme Redakto

Paraqitja e parë e Maguire në një film artistik ishte në vitin 1989 në Magjistarin. Ai luan një nga gocat e Lucas Barton (një nga tre konkurrentët në një konkurs videolojë) dhe nuk kishte rreshta. Ai punoi si një aktor fëmijë në fillim të viteve 1990, duke luajtur shpesh role shumë më të rinj se mosha e tij kronologjike, dhe deri në vitin 2002 ai ishte ende duke luajtur adoleshent kur ishte në mesin e të 20-ave. Ai u shfaq në një sërë reklamash dhe role televizive dhe filmash, duke punuar përballë aktorëve të tillë si Chuck Norris (Walker, Texas Ranger), Roseanne Barr (Roseanne) dhe Tracey Ullman (Tracey Takes On...). Përfundimisht, ai u hodh në rolin kryesor në serialin televiziv FOX "Great Scott!", i cili u anulua nëntë javë më vonë.

2002-2013 Kulmi i karrieres Redakto

Në vitin 2002, Maguire luajti në Spider-Man, bazuar në superheroin e njohur të Marvel Comics, Spider-Man. Filmi pati një sukses të madh dhe e bëri atë një yll. Ai përsëriti rolin në vazhdimet Spider-Man 2 (2004) dhe Spider-Man 3 (2007), dhe gjithashtu ka përshtatur zërin e tij në rolin e Spider-Man në video-lojra te bazuara tek filmet.

Për shkak të komplikimeve të skenarit dhe prodhimit, një film i katërt i propozuar për Spider-Man nuk u materializua. Sony's Columbia Pictures vendosi të ridizajnonte ekskluzivitetin.Filmi,i titulluar The Amazing Spider-Man, u publikua më 3 korrik 2012, me një aktor tjetër, Andrew Garfield, duke luajtur rolin kryesor.

2013–e tashmja: Rikthimi Redakto

Maguire përsëriti rolin e tij si Peter Parker / Spider-Man në filmin e Marvel Cinematic Universe: Spider-Man: No Way Home (2021), së bashku me pasuesit Tom Holland dhe Andrew Garfield.Ai u shfaq në filmin e ansamblit të Damien Chazelle, Babylon, ku ai ishte gjithashtu një producent ekzekutiv.

Filmografia Redakto

Lidhje të jashtme Redakto

  Ky artikull në lidhje me një aktor është i cunguar. Ju mund të ndihmoni Wikipedinë duke e përmirësuar atë.