Carlos Ray "Chuck" Norris (10 mars 1940), është aktor amerikan dhe mjeshtër i shkathtësive luftarake, i njohur me filmat aksion në rolin e "Corda" Walkerit në TV - serinë e popullarizuar Walker, Texas Ranger. Carlos Ray "Chuck" Norris (lindur më 10 mars 1940) është një artist ushtarak, aktor, producent i filmit dhe skenarist amerikan.  Pasi shërbeu në Forcat Ajrore të Shteteve të Bashkuara, Norris fitoi shumë kampionate të arteve marciale dhe më vonë themeloi disiplinën e tij Chun Kuk Do.  Norris është një rrip i zi në Tang Soo Do, jiu jitsu brazilian dhe Xhudo. [3]  Pas pak, në Hollywood, Norris trainoi të famshëm në artet marciale.  Norris vazhdoi të shfaqej në një rol të vogël në filmin spiun, The Wrecking Crew (1969).  Shoku dhe shoku i tij aktori Bruce Lee e ftuan atë të luante një nga zuzarët kryesorë në Rrugën e Dragoit (1972).  Ndërsa Norris vazhdonte aktrimin, shoku dhe studenti Steve McQueen i sugjeruan që ta merrte seriozisht.  Norris mori rolin kryesor në filmin aksionar Breaker!  Breaker!  (1977) e cila u kthye në një fitim.  Udhëheqja e tij e dytë Good Guys Wear Black (1978) u bë hit, dhe Norris u bë një yll i filmave të aksionit popullor.

Chuck Norris
U lind në10 mars 1940
Kombësiaamerikan
TitulliNorris gjatë vizitës në Marinë ushtarake në Al Anbar Governorate në (Irak) dhe Kuwait në vitin 2011
Faqja në rrjetwww.chucknorris.com

BiografiaRedakto

FilmografiaRedakto

BibliografiaRedakto

  • The Secret Power Within: Zen Solutions to Real Problems, Zen Buddhism and martial arts. Little, Brown and Company (1996). ISBN 0-316-58350-2.
  • Against All Odds: My Story, an autobiography. Broadman & Holman Publishers (2004). ISBN 0-8054-3161-6.
  • The Justice Riders, Wild West novels. Broadman & Holman Publishers (2006). ISBN 0-8054-4032-1.

Lidhje të jashtmeRedakto

  Commons: Chuck Norris – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale