Sylvester Gardenzio Stallone lindi më 6 korrik 1946, është aktor, regjisor si dhe skenarist amerikan. Sukseset më të mëdha arriti me interpretimin e roleve Rocky dhe Rambo në seritë e filmave të zhvilluar mbi personalitetin e këtyre personazheve.

Sylvester Stallone
Sylvester Stallone 2012.jpg
Informacione personale
Vendlindja New York City, New York, SHBA
Role të shquar John Rambo në Rambo
Rocky Balboa në Rocky
Filma & seriale 
 shquar
Rocky
Rambo
Cliffhanger
Kombësia Amerikan


Sylvester Stallone në vitin 1983

Është i nominuar 2 herë për Oskar si aktori më i mirë (1976) dhe për Skenarin më të mirë të shkruar për të njëjtin film.

Sylvester Stallone ka lindur Michael Silvester Stallone Gardenzio në New York City , djali i madh i Frank Stallone, Sr.

FilmografiaRedakto

AktorRedakto

Shih edheRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto

Sylvester StalloneIMDb

  Ky artikull në lidhje me një aktor është i cunguar. Ju mund të ndihmoni Wikipedinë duke e përmirësuar atë.