Marvel Comics

kompani e cila publikon libra komik

Marvel Comics (Marvel Enterprises) është një shtëpi botuese për publikimin e stripave.

Marvel Comics
LlojiA subsidiary of Marvel Entertainment
IndustriaStrip
Themeluar në1939 nga Martin Goodman, si Timely Comics
Zyrat qendroreNew York City
Njerëzit kyç
Joe Quesada, Editor-in-chief
Dan Buckley, botues, C.O.O.
Disa personazhe nga stripat e Marvel

Marvel u themelua ne 1939 si një publikim i perkoheshëm dhe ne fillimet e 1950 u be e njohur ndryshe si Atlas Comics. Rimisherimi i Marvelit daton ne vitin 1961, viti qe kompania lancoi 4 Fantastiket dhe tituj te tjerë superheronjsh te krijuar nga Stan Lee, Jack Kirby, Steve Ditko dhe shume te tjerë.

ImprintRedakto

Imprint të Dark Horse Comics :

Shiko edheRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto