Spider-Man 2 është një film superhero amerikan i vitit 2004 i bazuar në personazhin e Marvel Comics me të njëjtin emër. Drejtuar nga Sam Raimi dhe shkruar nga Alvin Sargent nga një histori e konceptuar nga Michael Chabon dhe ekipi shkrimor i Alfred Gough dhe Miles Millar, filmi u prodhua nga Columbia Pictures në bashkëpunim me Marvel Enterprises dhe Laura Ziskin Productions, dhe u shpërnda nga Sony Pictures Releasing. Është pjesa e dytë në trilogjinë Spider-Man të Raimit dhe vazhdimi i Spider-Man (2002). Në film luajnë Tobey Maguire si personazhi kryesor, së bashku me Kirsten Dunst, James Franco, Alfred Molina, Rosemary Harris, dhe Donna Murphy. I vendosur dy vjet pas ngjarjeve të Spider-Man, filmi gjen Peter Parker duke luftuar për të ndaluar shkencëtarin Dr. Otto Octavius nga rikrijimi i eksperimentit të rrezikshëm që vrau gruan e tij dhe e la atë të shkrirë neurologjikisht me tentakulat mekanike, ndërkohë që po përballet edhe me një krizë ekzistenciale midis identitetet e tij të dyfishta që duket se po i heqin fuqitë.

Spider-Man 2
Posteri teatral i Spider-Man 2
Regjia ngaSam Raimi
Shkruar ngaStripi:
Stan Lee
Steve Ditko
Tregimi:
Alfred Gough
Miles Millar
Michael Chabon
Skenari:
Alvin Sargent
ProdhuesiAvi Arad
Laura Ziskin
LuajnëTobey Maguire
Kirsten Dunst
James Franco
Alfred Molina
KinematografiaBill Pope
MontazhiBob Murawski
MuzikaDanny Elfman
Shtesa:
Christopher Young
John Debney

Kompanitë prodhuese
Shpërndarë ngaSony Pictures Releasing[2]
Data e publikimit
30 qershor 2004
Kohëzgjatja
127 min.[3]
Shteti SHBA
GjuhaAnglisht
Buxheti$200 million[4]
Fitimi$789 million[4]
Box office
Fitimi
Fitimi $783,766,341
  ShBA   $373,585,825
  Internacional   $410,180,516
Vendi (Të gjithë kohën botërore) 19
Buxheti
Buxheti {{{buxheti}}}
  Marketingu  
Shitje
Shitje (DVD/Video)
  DVD  
  Video  
(Feskimi i fundit: {{{freskimi}}})

Fotografia kryesore filloi në prill 2003 në New York City dhe u zhvillua gjithashtu në Los Angeles. Rishfaqjet u zhvilluan më vonë atë vit dhe përfunduan në dhjetor. Danny Elfman u kthye për të kompozuar partiturën.

Spider-Man 2 u shfaq premierë në Mann Village Theater në Los Anxhelos më 25 qershor 2004 dhe u shfaq në kinematë konvencionale dhe IMAX më 30 qershor. Ai mori një vlerësim të gjerë nga kritikët, të cilët vlerësuan peshën e tij emocionale dhe efektet vizuale, si dhe interpretimet e Maguire dhe Molina dhe regjinë e Raimit, dhe fitoi 789 milionë dollarë në mbarë botën, duke e bërë atë filmin e tretë me fitimet më të larta të vitit. Ai u zgjodh nga Instituti Amerikan i Filmit si një nga 10 filmat më të mirë të vitit 2004.

Filmi fitoi Efektet më të Mira VizualeAcademy Awards të 77-të, dhe u nominua gjithashtu për Miksimin më të mirë të Tingullit dhe Editimin më të mirë të Tingullit; Ai gjithashtu mori pesë çmime në Saturn Awards, duke përfshirë Filmin më të Mirë Fantazi dhe Regjisorin më të Mirë për Raimi. Filmi konsiderohet gjerësisht si një nga filmat më të mëdhenj të superheronjve të bërë ndonjëherë dhe një plan për filmat e ardhshëm në këtë zhanër. Suksesi i tij çoi në Spider-Man 3 (2007). Filmi i Marvel Cinematic Universe (MCU) Spider-Man: No Way Home (2021) eksploroi konceptin e multiversit për të lidhur filmat e mëparshëm të Spider-Man me MCU, me Maguire dhe Molina që përsërisin rolet e tyre.

Përmbajtja

Redakto

Dy vjet pasi u bë Spider-Man, Peter Parker është i ndarë nga dashuria e tij Mary Jane Watson dhe miku i tij më i mirë, Harry Osborn, dhe zbulon se halla e tij May po përballet me dëbimin. Ai e gjen veten duke pësuar humbje të përkohshme, por të përsëritura të fuqive të tij, shpesh në situata kërcënuese për jetën.

Harry, i cili tani është kreu i divizionit të kërkimit gjenetik dhe shkencor të Oscorp, po sponsorizon një projekt të fuqisë së shkrirjes nga shkencëtari bërthamor Dr. Otto Octavius, i cili miqësohet dhe mentoron Peter. Ndërsa trajton materiale të rrezikshme, Octavius mban një parzmore tentakulash të fuqishme mekanike me inteligjencë artificiale. Gjatë një demonstrimi publik ku Peter dhe Harry marrin pjesë, një rritje e energjisë shkakton destabilizimin e reaktorit të shkrirjes. Octavius refuzon të mbyllë reaktorin, gjë që shkon kritike, duke vrarë gruan e tij dhe duke djegur çipin frenues që bllokon krahët nga sistemi i tij nervor. Si Spider-Man, Peter arrin të mbyllë eksperimentin. Në një spital, mjekët përgatiten të heqin me operacion parzmoren e Octavius. Pa çipin frenues, tentakulat janë bërë të ndjeshme dhe mbrojnë veten duke vrarë mjekët. Më pas, Octavius strehohet në një port. Tani i korruptuar nga inteligjenca artificiale e armëve, ai vendos të riprovojë eksperimentin e tij dhe grabit një bankë për ta financuar atë. Daily Bugle e quan shkencëtarin "Doktor Octapod".

Mary Jane fejohet me astronautin John Jameson, djalin e redaktorit të Bugle J. Jonah Jameson. Peter pëson një krizë emocionale për shkak të paaftësisë së tij për të ekuilibruar jetën e tij, me stresin që e zhvesh atë nga fuqitë e tij si rezultat. Ai pushon së qeni Spider-Man, kthehet në jetën e tij normale dhe përpiqet të pajtohet me Mary Jane. Më në fund ai i rrëfen edhe hallës May të vërtetën për vdekjen e Xhaxhit Ben. Halla May e fal, por rritja e shkallës së krimit në qytet e shqetëson Peter.

Duke kërkuar izotopin e tritiumit për të furnizuar reaktorin e tij, Octavius viziton Harry për ta kërkuar atë, duke e kërcënuar se do ta vriste nëse nuk zbaton. Harry pranon në këmbim të Spider-Man, për të cilin ai ende beson se është përgjegjës për vdekjen e babait të tij. Ai i thotë Oktaviusit të kërkojë Peter, për të cilin Harry beson se është mik me Spider-Man, por i thotë që të mos e lëndojë Peter. Octavius e lokalizon Peter thotë të gjejë Spider-Man dhe kap Mary Jane. Rrezikimi i saj çon në kthimin e fuqive të Peter dhe ai shkon pas Oktaviusit. Ndërsa luftojnë, ata bien në një tren të New York City Subway. Octavius e saboton atë dhe e lë Peter për të shpëtuar trenin e arratisur. Pas përpjekjeve të shumta, ai e bën këtë pak para se treni të zhytet në portin e Nju Jorkut, por me një taksë të madhe fizike. Octavius kap Pjetrin tashmë të dobësuar dhe ia dorëzon Harrit. Harry përgatitet të vrasë Spider-Man, vetëm për t'u tronditur kur pa Peter nën maskë.

Peter e bind Harry që të lërë mënjanë konfliktin e tyre për hir të Mary Jane dhe ta drejtojë atë në strofkën e Octavius. Ata luftojnë përsëri ndërsa reaksioni bërthamor fillon të kërcënojë qytetin. Peter zbulon identitetin e tij dhe e bind Oktaviusin të lërë ëndrrën e tij të shkojë për të mirën më të madhe. Octavius urdhëron tentakulat t'i binden atij dhe sakrifikohet për të shkatërruar eksperimentin. Mary Jane sheh identitetin e vërtetë të Piterit, për të cilin ai thotë se është arsyeja pse ata nuk mund të jenë bashkë.

Ndërkohë, Harry vizitohet nga një vizion i babait të tij në një pasqyrë, duke i lutur Harrit të hakmerret për vdekjen e tij, por Harri refuzon të lëndojë Peter. I tërbuar, Harry thyen pasqyrën, duke zbuluar pa dashje një dhomë sekrete që përmban pajisjet Goblini i Gjelbër të babait të tij. Në ditën e saj të dasmës, Mary Jane braktis John në altar dhe vrapon në apartamentin e Peter me fustanin e saj të nusërisë. Pasi puthen, ata dëgjojnë sirenat e policisë dhe Mary Jane e inkurajon atë të shkojë në ndihmë si Spider-Man.

Buxheti

Redakto

Referime

Redakto
  1. ^ a b "Spider-Man 2". AFI Catalog of Feature Films (në anglisht). American Film Institute. Arkivuar nga origjinali më 9 shkurt 2019. Marrë më 24 dhjetor 2020.
  2. ^ a b "Spider-Man-2" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 9 gusht 2018. Marrë më 18 janar 2021.
  3. ^ "Spider-Man 2" (në anglisht). British Board of Film Classification. Arkivuar nga origjinali më 23 maj 2020. Marrë më 22 korrik 2015. 127m 12s
  4. ^ a b "Spider-Man 2" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 17 janar 2021. Marrë më 17 janar 2021.
  5. ^ Anatomy of a blockbuster | Film | The Guardian

Lidhje të jashtme

Redakto