Lodzh (polonisht: [Łódź] Error: {{Lang}}: text has italic markup (help)) është qyteti i tretë më i madh në Poloni, ndodhet në qendër të Polonisë dhe rreth 135 kilometra në jugperëndim të Varshavës. Pasi Polonia u bë me pavarësi, Lodzh rriti të bëhej si qyteti më i madh dhe një nga qendrat industriale në Evropë.

Lodzh
Łódź
Qytet
Aeroporti në Lodzh
Aeroporti në Lodzh
Popullsia
 • Gjithsej715.360
{{{postal_code_type}}}
90-001 deri 94–413
TargatEL
Faqja zyrtarewww.uml.lodz.pl

Binjakëzimet Redakto

Lidhje të jashtme Redakto

  Commons: Łódź – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale