A Game of Thrones (shqip: Një lojë e froneve) është romani i parë i serisë fantazi A Song of Ice and Fire, të shkruara nga autori amerikan George R. R. Martin. Për herë të parë u publikua më 6 gusht, 1996. Romani në vitin 1997 fitoi Locus Award[1] dhe u kandidua për dy çmime tjera, për 1997 Nebula Award[1] dhe 1997 World Fantasy Award.[2] Novela Blood of the Dragon, që përmban kapitujt për Daenerys Targaryen nga ky roman, fitoi 1997 Hugo Award si Novela më e Mirë. Në janar të vitit 2011 romani u bë bestseller i New York Times[3] dhe arriti në pozitën #1 në listën e korrikut të vitit 2011.[4]

A Game of Thrones
AutorGeorge R. R. Martin
Artist i kopertinësSteve Youll
ShtetiShtetet e Bashkuara
GjuhaAnglisht
SeriaA Song of Ice and Fire
Faqe694
ISBNISBN [[Special:BookSources/0-553-10354-7 (US hardback)
ISBN 0-00-224584-1 (UK hardback)
ISBN 0-553-57340-3 (US paperback)|0-553-10354-7 (US hardback)
ISBN 0-00-224584-1 (UK hardback)
ISBN 0-553-57340-3 (US paperback)]] Invalid ISBN
OCLC654895986
LC ClassPS3563.A7239 G36 1996
Përcjellet ngaA Clash of Kings 

Botimet

Redakto

Romani është publikuar në disa botime në formë të të shtypur, elektronik, dhe me zë. Në qershor 2000, Meisha Merlin publikoj një botim të kufizuar të librave, i ilustruar plotësisht nga Jeffrey Jones.[5]

Çmimet dhe kandidimet

Redakto

Referime

Redakto
  1. ^ a b "1997 Award Winners & Nominees". Worlds Without End (në anglisht). Marrë më 25 korrik 2009.
  2. ^ "2004 Award Winners & Nominees". Worlds Without End (në anglisht). Marrë më 25 korrik 2009.
  3. ^ Taylor, Ihsan. "New York Times bestseller list, 2 January 2011" (në anglisht). Nytimes.com. Marrë më 2011-05-16.
  4. ^ Taylor, Ihsan. "New York Times bestseller list, 10 July 2011" (në anglisht). Nytimes.com. Marrë më 2011-07-04.
  5. ^ Martin, George. "Frequently Asked Questions" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 8 tetor 2011. Marrë më 2011-08-10.

Lidhje të jashtme

Redakto