Adem Mikullovci (21 dhjetor 1937, Vushtrri - 15 shtator 2020, Prishtinë) ka qenë aktor dhe humorist shqiptar nga Kosova.

Adem Mikullovci në dramën "Duke pritur Godonë", Teatri Kombëtar i Kosovës, 1977
Adem Mikullovci

Biografia

Redakto

Adem Mikullovci bënë pjesë në plejadën e aktorëve të ish-Teatrit Popullor Krahinor i Kosovës( tashmë Teatrit Kombëtar i Kosovës Arkivuar 10 mars 2016 tek Wayback Machine ). Pas ndërprerjes së studimeve në Akademinë për Teatër dhe Film në Beograd në vitin 1968 kthehet në Prishtinë dhe fillon punën në teatër. Prej atij viti(1968) e deri në korrik të vitit 1990, Adem Mikullovci bëri një karrierë me 45 role kryesore si dhe rreth 70 role të dyta në shfaqje teatrore. Rolet më të dalluara i realizoi në shfaqjet: "Duke pritur Godonë","Po shkoj për gjah", "Njeriu që pa vdekjen me sy", "Dashuria", "Hotel Kashta" me rekord shikueshmërie(nganjëherë me nga dy shfaqje në ditë), "Fundi i botës", "Miza në vesh", "Erveheja" etj. Mikullovci gjithashtu ishte regjisor i disa shfaqjeve në teatër, si: "Pas vdekjës"(Çajupi), "Mosha e bardhë"(D.Agolli), "Dan Shejtani", "Engjulli i stacionit", monodrama "Bihorasit"(dramatizim i veprës së autorit Q.Sijariq), "Ti mos u përziej", komedia Adem mikullofci vdiq Më "Shtrati", stend up komedia "Përgjuesi" etj.[1]

Kariera politike

Redakto

Në vitin 2017, zgjedhjet e 11 Qershorit, ai u zgjodh si deputet i Kuvendit të Republikës së Kosovës nga radhët e Lëvizjes Vetëvendosje.[2] Në vitin 1990 ishte në mesin e deputetëve të Kuvendit të Kosovës të cilët shpallën Deklaratën Kushtetuese të 2 korrikut.[3]

Krijimtaria

Redakto

Filmografia

Redakto
 1. Proka (1984)-aktrim
 2. Kur pranvera vonohet (1980)-aktrim
 3. Era dhe Lisi (1979)-aktrim
 4. Sulmi i kuq (1974)-aktrim
 5. Kad sam bio vojnik (1969)-aktrim
 6. Vakti e han kashten I (2009)-aktrim
 7. Crveni udar (1974)-aktrim

TV produksioni

Redakto
 1. Kafeneja jonë- (2004 - 2013) (serial hunoristik)-aktrim
 2. Oda e Junikut-(film televiziv)-Regji/aktrim
 3. Duke pritur Godon (1977)dramë-aktrim
 4. Ditari i Lec pazhecit (1975)(komedi)-aktrim
 5. Qesh e ngjesh (1982)(humor)
 6. Gëzuar viti i ri (1976)
 7. Burleska(komedi).
 8. Qka Ka Shpija (2014-aktiv aktrim.

Videoproduksioni

Redakto
 1. Mahmutovitët dhe Rexhepovitët
 2. Vjeshtë e zymtë e profesor Nexhatit
 3. Kur do të kthehet Remziu
 4. Katunar e shehërli
 5. Mëhalla jonë
 6. Qëndresa
 7. Sadri Llapjani
 8. Tëgjithë me ne, (2000)
 9. Mësuesi
 10. Një pallto për babain tim në burg
 11. Një buqet buzqeshje
 12. Të gjithë me ne, (2000)

Referimet

Redakto
 1. ^ Radio Evropa e Lirë, intervistë
 2. ^ http://zeri.info/aktuale/148780/adem-mikullovci-ka-mbledhur-votat-per-t-u-bere-deputet/
 3. ^ Kosovapress, intervistë

Lidhje të jashtme

Redakto