Informatat e filmit
{{{FOTO}}}
Titulli shqip: Proka
Titulli origjinal: Proka
Shteti i prodhimit: Kosova
Viti i prodhimit: 1984
Gjatja (PAL-DVD): 89 minuta
Gjuha origjinale: Shqip
Studio: Kosovafilmi
Zhanri: Dramë Sociale
Premiera (Kino/Video): 24 qershor 1985
Për moshën:
Box office

(Për më shumë informaciona shiko: Box office)

Buxheti:
Fitimi:
Realizues teknik
Regjia: Isa Qosja
Autori: Eqrem Basha
Producenti: Sejdi Rexhepi
Kompozitori: Kristë Lekaj
Kamermani: Afrim Spahiu

Milazim Salihu ass.

Prerja: Agron Vula
Interpretojnë
Çmime

(Për më shum informaciona shiko: Çmime)


Proka është një film shqiptar i vitit 1984. Në një vend ku mbretëron një etikë dhe psikologji provinciale, ku njerëzit jetojnë si parazitë dhe me mashtrime. Proka gjykohet se prish mentalitetin e provincës me atë qe nuk lutet për të rënë shi. Ai edhe në gjendje të tillë vazhdon në atë thatësirë të madhe të punojë. Me intrigat e tyre njerëzit e shpallin të rrezikshëm për rrethin dhe psiqikisht të sëmurë...

Të dhënatRedakto

 • Zhanri: Dramë
 • Regjia: Isa Qosja
 • Producent: Kosova Film, Prishtinë
 • Skenari: Eqrem Basha
 • Muzika: Krist Lekaj
 • Kamera: Afrim Spahiu
 • Asistent kamere: Milazim Salihu
 • Skenografia: Agim Çavdarbasha
 • Vendi i prodhimit: Jugoslavia-Kosova.
 • Montazhi: Agron Vula
 • Kohëzgjatja: 89 minuta
 • Teknika: Widescreen, kolor
 • Premiera: 24 qershor 1985.
 • Aktrojnë: Abdurrahman Shala, Andrijana Videnović, Dorata Kaminska
 • Faruk Begolli, Hazir Myftari, Muharrem Qena, Xhevat Qena, Xhevat Qorraj.

PërmbajtjaRedakto

ÇmimetRedakto

Ky film ka fituar çmimin “Shpërblimi Shpresat e Reja” Kanë 1988

Shiko dhe këtëRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto