Disambig.svg Shih: Shala (kthjellim).


Abdurrahman Shala (25 tetor 19229 mars 1994) ishte aktor, producent, dhe skenarist filmi i gjeneratës së parë në kinematografinë kosovare. U lind në Vushtrri, ndërsa vdiq në Prishtinë, Kosovë. Abdurrahmani punoi si drejtor i parë i studios së parë filmike të Kosovës, të quajtur Kosovafilmi. Ai gjithashtu themeloj dhe udhëheqi Unioni i Artistëve të Filmit të Kosovës – UAFK deri në vitin 1990

Abdurrahman Shala
Informacione personale
Vendlindja Vushtrri
Vendvdekja Prishtinë
Kombësia Shqiptar

VepraRedakto

AktorRedakto

Skenarist filmiRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto

Abdurrahman ShalaIMDb