Faruk Begolli (Pejë, 14 shkurt 1944 - 23 gusht 2007) ka qenë aktor i mirënjohur shqiptar nga Kosova në ish-Jugosllavi dhe me famë mbarëballkanike.

Faruk Begolli
FarukBegolli.jpg
Informacione personale
Vendlindja Pejë, Mbretëria Shqiptare (1943–44)
Vendvdekja Prishtinë
Kombësia shqiptar
Faqja zyrtare Kolosi i Kinematografise Kosovare

BiografiaRedakto

U lind në Pejë më 14 shkurt 1944, i biri i kryebashkiakut Sefedin bej Begollit dhe Elmazes së Jashar Pashës.[1]

Studioi në Akademinë e Filmit dhe Teatrit në Beograd dhe diplomoi në vitin 1966. Faruk Begolli ishte gjithashtu një figurë e rëndësishme e Teatrit dhe Kinematografisë Kosovare. Ishte bashkëthemelues i degës së Aktrimi të Fakultetit të Artevetë të Universitetit të Prishtinës, ku edhe punoi si pedagog i lëndës së Aktrimit. Në vitet e 90-ta ai së bashku me Enver Petrovcin themeluan Teatrin "Dodona" në Prishtinë, në këtë Teatër ai angazhonte studentët e tij dhe aktorë të tjerë duke inskenuar shfaqje të ndryshme teatrale. Teatri "Dodona" u bë Teatri më i njohur në Kosovë gjatë këtyre viteve duke vazhduar deri më tani.

Regjisor dhe Dramaturg në TeatërRedakto

FilmografiaRedakto

ReferimetRedakto

  1. ^ Devolli, Blendi (2 tetor 2015). "Ky është rrëfimi për Sefedin Begun, babanë e Faruk Begollit". telegrafi.com. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtmeRedakto