Afrim Taku

futbollist shqiptar

Afrim Taku (lindur më 4 Gusht 1989Tiranë) është një futbollist shqiptar i cili aktualisht luan me klubin shqiptar KF TiranaKategorinë Superiore. Ai e shpenzoi sezonin 2008–09 në huazim te FK SkrapariKategorinë e parë.

Afrim Taku
Të dhënat personale
Data e lindjes (1989-08-04) 4 Gusht 1989 (32 vjeç)
Vendi i lindjesTiranë, Shqipëri
Gjatësia1.80 m (5 ft 11 in)
PozicioniMesfushor
Informacionet për klubin
Klubi aktualKF Tirana
Numri26
Karriera në rini
–2008KF Tirana
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
2008–KF Tirana97(4)
2008–2009FK Skrapari (huazim)11(0)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase deri në daten 19 Tetor 2014.

† Ndeshje (Gola).

‡ Ndeshjet dhe golat në kombëtare deri më 19 Tetor 2014

KarrieraRedakto

Karriera e Takut erdhi në rritje kur trajneri Julián Rubio erdhi në krye të Tiranës në Qershor 2011. Ai ishte pjesë e formacionit titulluar në pothuajse çdo ndeshje të Kategorisë Superioresezonin 2011–12. Ai mungoi në vetëm dy ndeshje. Taku zhvilloi performancën e tij më të mirë me Tiranën në Superkupën e Shqipërisë për sezonin 2011–12, në ndeshje e përvitshme ku dy skuadrat më të mira shqiptare konkurojnë për të fituar trofeun e tretë të sezonit. Ai shënoi golin e parë zyrtar në atë ndeshje duke ja dedikuar trajnerit të tij dhe atij të kombëtares shqiptare, Gianni De Biasi.

ReferimeRedakto