Agadir (Arabisht: أكادير) është qytet në jug të Marokut, ndodhet 508 km në jug të Kasablancës.

Agadir
Arabisht : أكادير
Qytet
Vendndodhja
Agadir is located in Maroku
Agadir
Agadir

Koordinatat: 30°26′V 9°36′P / 30.433°V 9.600°P / 30.433; -9.600

Administrimi
Shteti Flamuri Maroku
Rajoni Souss-Massa
Sipërfaqja dhe popullsia
Lartësia 74 m (m.n.d.)
Popullsia 615.229 banorë (2012)

Agadir është një nga qendrat kryesore urbane të Marokut. Në qytet flitet tre gjuhë: Tashehilt që është gjuha kryesore, arabishtja marokene dhe frëngjishtja.

KlimaRedakto

Agadiri ka një klimë të ngrohtë semiaride me verë të ngrohtë dhe dimër të butë. E vendosur përgjatë Oqeanit Atlantik, Agadiri ka një klimë shumë të butë. Temperatura e ditës në përgjithësi qëndron në 20 °C çdo ditë, me lartësitë e dimrit zakonisht arrijnë 20.4 °C në dhjetor dhe janar.

Megjithatë, rajoni përjeton erërat nga Sahara të quajtur Chergui, të cilat në mënyrë të jashtëzakonshme dhe për dy deri në pesë ditë mund të rrisin ngrohjen mbi 40 °C.

Temperatura më e ulët e regjistruar në Agadir ishte -2.6 °C dhe maksimumi më i lartë i regjistruar ishte 49.1 °C në aeroportin e Agadir më 30 korrik 2009.[1]

Në vitin 1950, një poster nga kompania e lundrimit Pacquet shpalli: "Dimri apo vera, unë lahem në Agadir”.[2]

ArsimiRedakto

Qyteti ka një universitet: Universiteti Ibn Zuhr që përfshin Fakulteti i Shkencave, Fakulteti i Drejtësisë, Fakulteti i Ekonomisë dhe Shkencave Shoqërore, Fakulteti i Arteve dhe Humanizmit, dhe Fakulteti i shumë-disiplinuar i Ouarzazatit.

Qyteti ka një shkollë ndërkombëtare franceze: Shkolla Franceze e Agadirit dhe gjithashtu shkolla publike: ' Shkolla 'Youssef Ben Tachfine, Shkolla Mohammed Reda-Slaoui, dhe Kolegji i Teknikës El-Idrisi.

PlazhetRedakto

 
Plazhi në Agadir

Disa nga plazhet më të bukura në Maroku ndodhen në veri të Agadirit. Shumë plazhe të vogla dhe të pastra janë të vendosura përgjatë këtij bregu. Disa prej tyre midis Agadiri dhe Essaouira janë: Plazhi i Agadirit, Tamaounza, Plazhi Aitswal, Imouran, Taghazout, Bouyirdn, Timzguida, Aghroud, Imiouadar.[3]

BinjakëzimetRedakto

ReferimetRedakto

  1. ^ "Extreme Temperatures Around the World". Mherrera.org. Marrë më 2014-06-16. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ “Winter or summer, I bathe in Agadir” Arkivuar 26 tetor 2014 tek Wayback Machine (frëngjisht)
  3. ^ Ait Ider Mohamed. "Taghazout beaches, the best beaches of Agadir". Taghazout.biz. Marrë më 2012-03-14. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtmeRedakto